ODAŞ Grubu Çan-2 Yerli Kömür Termik Santralinin devreye alma çalışmalarını tamamladığını duyurdu. Şirket tamamlanan çalışmaların ardından kabul işlemelerine yönelik olarak Bakanlığa resmi başvurusunu da yaptı.

2013 yılı Eylül ayında, Çanakkale ili Çan ilçesinde bedeli ödenmiş rödovans hakkı bulunan Çan Kömür ve İnşaat AŞ’nin yüzde 92’sinin ODAŞ Grubu tarafından satın alınması ile başlatılan projede, bağımsız bir kuruluş tarafından Joint Ore Reserves Committee (JORC) standartlarına uygun şekilde yapılan çalışmalar neticesinde kömür rezervi tespit edilmişti. Sahada tespit edilen toplam rezervin ortalama kalorifik değeri 3,481 kcal/kg olarak belirlenirken bu değer, Türkiye’de yerli linyit ile elektrik üreten santraller içerisindeki en yüksek değer olarak belirtiliyor.

Mevcut durum itibariyle 340 MWm/ 330 MWe kurulu güce sahip olan Çan-2 Yerli Kömür Termik Santralinin devreye alma çalışmaları tamamlanarak, 26.07.2018 tarihi itibariyle kabul işlemelerine yönelik olarak Bakanlığa resmi başvuru yapıldığı öğrenildi. Bu çerçevede önümüzdeki günlerde santralden ticari olarak elektrik satışına başlanması bekleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTMD Aralık Ayında Güvenli Madenciliğin Yol Haritasını Çizecek
Sonraki İçerikTOBB Türkiye Madencilik Meclisi Kazakistan Devlet Şirketi ‘Tau-Ken Samruk’ ile Bir Araya Geldi