Orman Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’de görüşülüyor. Teklifin yasalaşması halinde madencilik yatırımlarında öngörülebilirlik ortadan kalkacak.

Değişiklik öngörülen teklif kabul edilirse Orman Kanunu’nun 16’ncı maddesindeki yükümlülükleri yerine getiren madencilere “izin verilir” hükmü “izin verilebilir” olarak değişecek. Bu değişiklikle orman sayılan alanlarda maden izinlerinin keyfiyete maruz kalabilecek.

Aynı şekilde teklifte getirilen “verimli orman alanları” tanımı ile istenilen alanın bu kapsamda değerlendirilerek yine madencilik faaliyetlerinin isteğe bağlı şekilde engellenebilecek.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının madencilik sektörünün faaliyetlerine gem vuracak bu değişikliklere müdahil olması bekleniyor.

Diğer önemli bir değişiklikle ise mevcut haliyle belediyeler tarafından yapılacağı belirtilen rehabilitasyon işlemlerinin ihale edilerek özel sektöre de yaptırılması mümkün hale geliyor. Bu değişikliğin; rehabilitasyon işlemlerinin daha hızlı yapılmasını sağlayacağı için sektör yararına olacağı değerlendiriliyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik‘Geleceğin Cevherleri’ne Madencilerden İstihdam Desteği
Sonraki İçerikUzun Delgi Üretim Makinası: SANDVIK DL432i