OYAK Grubu, bünyesinde bulundurduğu Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ (Erdemir) üzerinden Kümaş Manyezit Sanayi AŞ’yi satın almak üzere Yıldız Holding ile görüşmelere başladığını duyurdu.

AA’nın haberine göre, Erdemir satın alma öncesinde kapsamlı inceleme (due diligence) çalışmaları gerçekleştirecek. Erdemir daha sonrasında finansal, hukuki ve operasyonel süreçlerin tamamlanmasının ardından da teklifini sunacak.

1972’den bu yana Kütahya’da operasyonlarını sürdüren ve 2012’de Yıldız Holding bünyesine katılan Kümaş Manyezit’in demir çelik, çimento, bakır başta olmak üzere kireç ve cam sektörleri için kullanılan refrakter ürünlerini ürettiği biliniyor. İç piyasadaki ihtiyacı karşılamasının yanı sıra önemli oranda ihracat da gerçekleştiren Kümaş aynı zamanda, dünya kriptokristalin manyezit cevherinin yaklaşık %20’sine sahip olması ile de dikkat çekiyor.

OYAK Genel Müdürü ve Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Savaş Erdem, konu ile ilgili gerçekleştirdiği açıklamada Türkiye’nin zengin ve kıymetli manyezit kaynaklarının verimli kullanılması, bu varlıklardan sürdürülebilir getiri elde edilmesi, ülke ekonomisine katkıda bulunulması ve kaynakların uluslararası entegrasyonu için kullanılması yönündeki hedeflerini gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Kümaş’ın ihracatta da önemli bir oyuncu ve Türkiye’ye döviz kazandıracak bir değer olduğunu vurgulayan Erdem sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kümaş, sahip olduğu nitelikli rezervler dolayısıyla hem yurt içindeki hem de Avusturya, Hindistan, Çin gibi önemli refrakter üreticilerinin bulunduğu ülkelerdeki yatırımcıların yoğun ilgisini çekmektedir. Bu değeri OYAK bünyesine katabilmek, ülkemiz ve milli kaynaklar adına önem arz etmektedir. Bu yatırımla demir, çelik ve çimento sektörlerindeki faaliyetlerimize entegrasyon sağlamayı planlıyoruz. Dolayısıyla bu adım, demir çelik ve çimento sektöründeki şirketlerimizle önemli bir entegrasyon olacak ve maliyetlerimizi düşürecek. Zengin rezerv ve hammadde avantajıyla birlikte hem yerli sanayicilerimize hammadde tedariki anlamında fırsatlar yaratılması hem de ihracat potansiyeliyle ülkemizi bu alanda da stratejik bir konuma taşımayı hedefliyoruz. OYAK olarak stratejik sektörlerde konumlanmaya ve ülkemize katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.