Park Elektrik kendisine bağlı ortaklığı olan Konya Ilgın Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ’nin (Konya Ilgın) halen rödovans karşılığı işletmekte olduğu ve hukuku Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü’nde (TKİ) bulunan Konya ili, Ilgın ilçesi dahilinde bulunan kömür sahasına ilişkin S:1247 (İR:727) sicil numaralı ruhsatın Konya Ilgın tarafından devir alınmasına ilişkin taraflarca protokol imzalandığını duyurdu.

Şirket, söz konusu protokol kapsamında 21.06.2026 tarihine kadar geçerli olan S:1247 (İR:727) sicil numaralı ruhsat ile bu ruhsatın kapsadığı maden sahasının mevcut yürürlükte olan rödovans sözleşmesindeki geçerlilik süresi olan 9 Nisan 2032 tarihine kadar olan işletme hakkının devralınacağını, işletme hakkı süresinin; ruhsat alanında rezerv kalması ve tarafların anlaşması kaydıyla uzatılabileceğini belirtti.

3213 sayılı Maden Kanunu Ek Madde-1’in 3’üncü fıkrası uyarınca Şirket, “Kamu kurum ve kuruluşları ruhsat sahalarındaki rödovansçılarının, rödovansa konu olan kısmını ruhsat sahalarından bölerek rödovans sözleşmesinin hükümleri saklı kalmak kaydıyla rödovans sözleşmesi sona erene kadar rödovans sözleşmesini yaptığı kişiye devredebilir ve rödovansçı adına ruhsat düzenlenebilir.” maddesinden yola çıkarak böyle bir çalışmayı gerçekleştirdiğini aktardı.

Şirket, Konya Ilgın’ın ilgili sahada gerçekleştirdiği kömür üretimi bazlı olarak TKİ’ye ödemekte olduğu rödovans bedelinin esaslarında ve yıllık asgari 300.000 ton olan asgari üretim taahhüdünde herhangi bir değişiklik gerçekleşmemekte olduğunu, ruhsatın devir alınması kapsamında ilave bir bedel de ödenmeyeceğini belirtti.

Şirket’ten yapılan açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü nezdindeki ilgili mevzuat uyarınca gerekli ruhsat devir sürecinin tamamlanmasının ardından kamuoyunun ayrıca bilgilendirileceği de duyuruldu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBakan Dönmez, Amasra’daki Patlama İle İlgili Meclisi Bilgilendirdi
Sonraki İçerikSevilen İş Adamı Raif Türk Vefat Etti