Sahip olunan ruhsat sahalarının değerlendirilmesi, farklı tezler ve metodolojiler takip edilerek yapılmaktadır. Mostra madenciliği konusunda gerçekleştirilen hızlı ve dinamik çözüm gerektiren çalışmalar; ruhsat grupları içerisinde yapılacak öncelikli alan içerisindeki mevcut cevher varlığı tespiti, alandaki potansiyel havza madenciliğine uygun cevher potansiyeli tespiti, üretim ve satış olanakları gibi kısa vadede ekonomiye kazandırılabilecek prensipleri içermektedir.

Üretim ve uç ürün odaklı gerçekleştirilecek arama çalışmaları, konvansiyonel uzun dönem yapılan arama harcamaları kısa vadede ekonomiye ve yatırımcıya kâr olarak dönecek şekilde planlanmalıdır.

Sahip olunan ruhsat varlığı madenciliğin her aşamasında değerlendirilmeli ve mineral varlığı yok denebilecek kadar istenilen ölçekte teknik değerlendirmeye tabi tutulmalıdır. Mevcut sahalarda cevherlerin varlığı ve geometrisi belli olduktan sonra ekonomik anlamda üretilebilir maden kaynağı ortaya çıkarılması, 5 yıllık süreci kapsamaktadır. Bu kapsamda arama ve bulma sabır gerektiren ve meşakkatli bir yolculuktur. Maden arama süreçleri bulma yolunda ilerlenerek devam etmeli ve üretim odaklı çalışma prensipleri içermelidir.

Mostraların tespit edilmesi ve devamlılık amacıyla CubicGEO ekibi, varlığı gömülü maden sahalarında sizinle güven içerisinde ilerleme ve üretime en hızlı hazır hale getirebilecek potansiyelde cevher varlığının tespiti çalışmalarında öncülük etmektedir. CubicGEO, jeolojinin cesaret verici olduğu ve kazanımlarının büyük olacağı maden sahalarında ısrar etmekte ve üretime kazandırma çalışmalarına devam etmektedir.

Bir maden arama programının sonuçları profesyonel bir şekilde ayrıntılı bir raporda sunulurken bu raporlar, işin her aşaması veya aşaması tamamlandıktan sonra hazırlanmaktadır. İşin her aşamasının sonunda sonuçların yorumlanması ve değerlendirilmesi, program hedeflerine ulaşılıp ulaşılmadığını ve daha fazla çalışmanın gerekçelendirilip gerekçelendirilmediğini belirlenmesi konusunda gerekli adımların uygulanması gerekmektedir.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMAPEG 99 Adet Maden Sahasını İhaleye Açacak
Sonraki İçerikYSK Solutions eDart Grubu’nun Türkiye ve Çevresindeki Tek Yetkili Temsilcisi Oldu