AGÜB Başkanı Şevket Koruç, AMD Başkanı Hasan Yücel, EİB Başkanı Mevlüt Kaya, İMİB Başkanı Aydın Dinçer, TÜMMER Başkanı Raif Türk ve TMD Başkanı Ali Emiroğlu ve beraberindeki yetkililer 15 Ağustos 2018 Çarşamba günü T.C. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız’ı makamında ziyaret etti. MİGEM Genel Müdür Vekili Yinal Yağan, OGM Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Mere, İzin İrtifak Daire Başkanı Ahmet Çelik’in de katıldığı toplantıda; orman bedelleri, ihalelik sahalar, mermer artıkları, taşocakları gibi konular da müzakere edildi. Sektör temsilcileri tarafından hazırlanan “Sorunlar ve Çözüm Önerileri” raporu Bakan Yardımcısı Cansız’a sunuldu.

Yapılan görüşmede sektör sorunları ve çözüm önerilerinin yanı sıra, esas olarak tüm ruhsat ve izin süreçlerinin kısaltılması, yatırımcının bir an önce üretime geçerek ihracatını artırması konusu sektör temsilcileri tarafından ayrıntılı başlıklar halinde açıklandı. Bakan Yardımcısı Cansız’ın da sektör temsilcileri ile aynı fikirde olduğu, bunun için gerekli çalışmaların başlatıldığını söylediği öğrenildi. Cansız’ın sektör sıkıntılarını önemsediklerini ve çözümü konusunda çalışmalar yaptıklarını, bürokratlarının OGM ve diğer kuruluşlar ile daha yakın bir çalışma içinde olmaları ile hızla çözüm yaratılacağını belirttiği edinilen diğer bilgiler arasında yer aldı.

Yine edinilen bilgilere göre STK Başkanları; başta orman izinleri olmak üzere, tüm izinlerin oldukça uzun sürelerde alınabildiğini ve bu sürecin mutlaka kısaltılması gerektiğini aktardılar. Sektörün son derece sıkıntılı dönemlerden geçtiği, çoğu işletmenin orman bedellerini karşılayamayacak duruma geldiğini ifade eden sektör temsilcileri orman bedellerinin makul seviyelere getirilmesi, sektörün önünü tıkayan tüm konularda mevzuat değişikliklerinin ivedilikle yapılması, ruhsat ve işletme izinlerinin bekletilmeden verilmesi ve ihalelik sahaların seri bir şekilde sahiplendirilmesi gerektiği yönünde taleplerde bulundular. Diğer yandan hali hazırda izin için onay bekleyen ve onaya gönderilecek 1000’in üzerinde dosyanın sonuçlandırılmasının sezon bitmeden üretim ve arama faaliyetleri için önem arz ettiği ve izinlerin verilmesi ile sektörün ivme kazanacağı, üretimin cari açığın azaltılması, döviz girdisi sağlanması ve istihdama katkı bakımından önemli olduğuna işaret ettiler.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik131. Grup İhaleler için Akıllı Harita
Sonraki İçerikYurt Madenciliği Geliştirme Vakfı’nın Organize Ettiği 2018 Madencilik Ödülleri Sahiplerini Buluyor