Şişecam Yönetim Kurulu, Tarsus’ta yatırımı devam eden ve 2025 yılında devreye girmesi hedeflenen yeni düzcam tesisi arazisi içinde, bu tesisin hammadde ihtiyacına cevap verecek 490 Bin ton/yıl üretim kapasiteli yeni bir kum hazırlama tesis yatırımı yapılmasına karar verdiğini açıkladı. Şirket ayrıca Mersin’de yer alan mevcut kalker ve dolomit işleme tesisinde 165 Bin ton/yıl düzeyinde bir kapasite artışı gerçekleştirmesine de karar verdi.

Tarsus’ta devam eden yeni düz cam ve buzlu cam yatırımlarının devreye girmesiyle birlikte üretim süreçleri için yakın ve sürdürülebilir kaynak sağlamak ve tedarik zinciri kaynaklı riskleri henüz ortaya çıkmadan bertaraf etmek hedefiyle, yapılması planlanan yeni kum hazırlama tesisinin 490 Bin ton/yıl üretim kapasitesine sahip olması ve mevcut Mersin dolomit kalker hazırlama tesisinin kapasitesinin ise yapılacak kapasite artışı ertesinde yıllık 655 Bin tona ulaşması öngörülüyor.

İlgili yatırımların toplam yatırım tutarı yaklaşık 1,5 Milyar TL (82 Milyon ABD Doları) olduğu öğrenilirken her iki yatırımın da 2024 yılı sonuna doğru tamamlanması hedefleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Sektörü Şubat Ayı İhracatı 402,5 Milyon Dolar Olarak Gerçekleşti
Sonraki İçerikZeki Sayılır: “Bugüne Kadar 600 Milyon Dolarlık İhracat Gerçekleştirdik”