Gübretaş, Söğüt Altın Madeni sahasına ilişkin her türlü veri, data, analiz ve raporlar ile üçüncü kişilerle yapılan ve devri mümkün sözleşmeler dâhil olmak üzere bütün bilgi ve belgelerin tüm haklarının Koza Altın İşletmeleri AŞ’den 33 milyon 40 bin TL (KDV Dahil) bedelle satın alınacağını duyurdu (Satın alınmasına yönelik taraflar arasında bir satış sözleşmesinin imzalanması hususunda mutabık kalındı).

Gübretaş, bahsi geçen konu ile ilgili sürecin devam ettiğini aktarırken herhangi bir gelişme olması durumunda gerekli açıklamaların kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

İki şirket arasında 2007 yılında imzalanan rödovans sözleşmesiyle işletme hakkı Koza Altın’a devredilen Bilecik’teki maden sahasıyla ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmemesi iddiasıyla Gübretaş tarafından, 2015 yılında söz konusu sözleşme feshedilmiş, feshe ilişkin taleplerin yerine getirilmemesi üzerine başlayan hukuki süreçte 27 Aralık 2018 tarihli duruşmada yerel mahkemenin Gübretaş lehine karar vermesi sonrasında davalı Koza Altın, karara karşı Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yoluna başvurmuştu. 30 Aralık 2019 tarihinde şirketlere tebliğ edilen kararla dava Gübretaş lehine sonuçlanmıştı.

Alınan kesin karar üzerine Gübretaş tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı MAPEG’e Söğüt maden sahasındaki madenleri işletme hakkına ilişkin ruhsatın Gübretaş adına tescil edilmesi için gerekli başvuru yapılırken MAPEG tarafından 14 Ocak 2020 tarihinde söz konusu ruhsat Gübretaş adına tescil edilmişti.

Maden sahasının işletme haklarıyla ilgili süren hukuki süreç Gübretaş lehine sonuçlandıktan sonra firma, maden yatırım şirketi kurduğunu açıklamış ve “Gübretaş Maden Yatırımları AŞ” ticaret unvanı ile bir anonim şirketi kurulduğunu kamuoyuna duyurmuştu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikFatih Dönmez: “Yer Altı Kömür İşletmelerinde İşçi Maliyetlerine Uygulanacak Destek Ödemeleri Bugün İtibarıyla Başlayacak”
Sonraki İçerikKapalı Olan 6 Termik Santrale 1 Yıl Geçici Çalışma Ruhsatı Verildi