2014 yılının 13 Mayıs günü Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyette bulunan yer altı kömür madeninde yüzlerce madencimizin isimleri bir facia ile hafızalara kazındı. Bundan tam 6 yıl önce gerçekleşen facia dünya madencilik tarihine de kara bir leke olarak geçerken tam 301 madenci hayatını kaybetti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük maden facialarından birisi olarak kayıtlara geçen ve 301 işçinin yaşamını yitirmesinin üzerinden geçen altı yılın ardından Soma’da bugün anma programları düzenlenecek. Manisa Valiliği, Soma Kaymakamlığı, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Soma Belediyesi tarafından düzenlenecek anma programları, bu yıl Covid-19 tedbirleri dolayısıyla az sayıda katılım ve sosyal mesafe gözetilerek gerçekleştirilecek.

Yaşanan bu tarihi olay vesilesi ile facianın yıldönümünde, insanoğlunun refahı için canlarını hiçe sayarak yerin altında ve üstündeki madenlerde canını dişine takan, dünyanın en zor mesleklerinden birine mensup olan madencileri selamlıyor, dünya üzerindeki madenlerde yaşanan her türlü olayda yaşamlarını yitiren madencileri de saygı ile anıyoruz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSSR Mining ve Alacer Gold Birleşme Konusunda Anlaştı
Sonraki İçerikYÖK ve İMİB, 3 Mühendislik Bölümüne Asgari Ücret Oranında Burs Verilmesi Konusunda Protokol İmzaladı