Global bir madencilik teknoloji lideri olan Weir Group PLC (Weir), Swiss Tower Mills Minerals AG (STM) ile Weir’in STM’nin yenilikçi dikey karıştırmalı öğütme değirmenlerini dünya çapında pazarlayacağı yönünde yeni bir anlaşma duyurdu.

Dikey karıştırmalı öğütme değirmenlerini Weir’in mineral process şeması ürünleri içine entegre etmesi, müşterilerine üretim hacmi ve enerji verimliliğinde önemli gelişmeler sağlayarak üretkenlik ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

STM’nin dikey karıştırmalı öğütme teknolojisi, şu anda dünya çapında sert kayaçların işlenmesinde faaliyet gösteren 80’den fazla ünite ile madencilik pazarında verimli enerji kullanımı sağlayan boyut küçültme ekipmanı olarak kendini kanıtlamıştır. STM değirmen, cevher hazırlama devrelerinin boyut küçültme bölümünde bulunan bir dizi kırma ve öğütme işleminin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu dikey karıştırmalı teknoloji, flotasyon işlemlerine istenilen incelikte parçacıklar oluşturmaya yarar ve böylece flotasyon yoluyla parçacıkların içerisindeki değerli mineraller elde edilebilir.

Boyut küçültme, madenlerin en fazla enerji harcayan bölümlerinden biridir; bu ortalama bir maden sahasında nihai enerji tüketiminin %25’ini oluşturur. Weir, enerji tüketimini yaklaşık %40 oranında azaltan Enduron® HPGR’ler gibi ürünleri ile kırma ve öğütme teknolojilerinde zaten bir liderdir.

STM ile olan bu yeni iş birliği, madencilik ve mineral endüstrisine yüksek enerji tüketen geleneksel döner değirmenlere karşı düşük enerji kullanımı kanıtlanmış alternatif sunarak işleri bir ileri seviyeye taşıyor. Bu enerji verimli teknolojileri optimize edilmiş tek bir process akış şemasında birleştirmek ve entegre etmek, enerji kullanımında önemli azalmalar sağlayarak maliyetleri ve karbon emisyonlarını azaltacaktır.

Weir Minerals Bölüm Başkanı Ricardo Garib, bu teknoloji ortaklığı hakkında şu yorumu yaptı: “Weir ve STM ortak bir vizyonu paylaşıyor; maden üreticilerine kaynakları en sürdürülebilir şekilde üretmelerini sağlayan çözümler sunmak. Bu, sınıfının en iyisi olan teknoloji sağlayıcılarının mükemmel bir eşleşmesidir. STM değirmenlerini, Enduron® yüksek basınçlı öğütme değirmenleri (HPGR’ler) ve Enduron® eleklerini içeren Weir’in kırma ve eleme ürünleriyle entegre etmek, üretim miktarını arttıracak ve karbon emisyonlarında önemli azalmalar sağlamaya yardımcı olacaktır. Bu gerçek bir kazan-kazan.”

STM Başkanı Fritz Moser, “Hem HPGR hem de STM dikey karıştırmalı değirmenler, geleneksel öğütme teknolojilerine kıyasla önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor. Weir ile yaptığımız yeni tedarik anlaşmamız, Weir’in Enduron® HPGR’si ile birlikte STM değirmenlerini kullanarak yenilikçi bir akış şemasının innovasyonunu hızlı bir şekilde sunmamızı sağlayacak.” dedi.

Spesifik projeler için en faydalı ve optimum akış şemasını kanıtlamak için STM, Venlo’daki (Hollanda) Weir Minerals HPGR test tesisine halihazırda iki dikey test değirmeni tedarik etti. Weir ve STM, müşterilere HPGR’nin öğütmesi ve ardından STM’nin dikey karıştırmalı değirmeni ile kombine enerji verimliliği sağlamak için benzersiz bir konumda olacak.

Weir ve STM, kuruluşlarının her seviyesinde Çevre, Sosyal ve Yönetişim (ESG) uygulamalarını uygulamak için bir tutkuyu paylaşıyor. Birlikte, sektöre, faaliyet gösterdikleri topluluklara ve gelecek nesillere fayda sağlayan sürdürülebilir çözümleri gururla uyguluyorlar.

. .

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikCumhurbaşkanı Erdoğan: Amasra’da 41 Madenci Hayatını Kaybetti
Sonraki İçerikKÖMÜRDER Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi’ni Erteledi