Ariana Resources, Tavşan Madeni için JORC Kaynak Tahmininde önemli bir güncelleme yapıldığını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre; projedeki kaynak miktarı önceki kaynak tahminine göre %22 artarak, 1,44 g/t tenörlü 307.000 oz Au ve 5,26 g/t tenörlü 1,1 milyon oz Ag içerikli 6,6 Mt’a yükseldi. 2.74 g/t tenörlü 96.000 oz Au ve 4.89 g/t tenörlü 171.000 oz Ag içerikli 1.1 Mt’lik yüksek tenörlü alan ilk kez tanımlanarak kaynağa eklenmiş oldu. Yapılacak çalışmalar ile kaynağa eklenme potansiyeli olan sahalarda ise çalışmalar devam ediyor.

Ariana Resources Genel Müdürü Dr. Kerim Şener konuyla ilgili şunları söyledi:

“Son kaynak güncellemesi, şantiyede inşaat devam ederken Tavşan projesi için muazzam bir gelişmeyi temsil ediyor. Toplam kaynak yalnızca yaklaşık 7 Mt’a yükselmekle kalmadı, bunun yaklaşık 1 Mt’ı kendi başına üç yıla kadar altın üretimini karşılamaya yeterli olabilecek, yeni tanımlanmış yüksek tenörlü bir alanı ifade ediyor. 2016 Kapsam Belirleme Çalışmasının, o zamanki tüm kaynak ile yalnızca dört yıl sürecek toplam maden ömrünü dikkate aldığı düşünülürse, şu anki sonuç oldukça etkileyici. Mevcut planlama sekiz yıllık bir maden ömrüne işaret ediyor.

 Bu kaynak tahmini, birkaç hafta önce başlayan yeni sondaj programının tamamlanmasının ardından 2023’te yine güncellenecektir. Yeni kaynak tahmini Kesin Fizibilite Çalışmamız olarak tamamlayıp duyurmayı hedeflediğimiz finansal modellerimizi ve maden optimizasyonlarımızı güncellemek için kullanılacaktır.

Tavşan Projesi, Kızıltepe madenimizde kalandan daha fazla kaynak içermektedir. Bu kapsamda Tavşan’ın önümüzdeki yıllarda Kızıltepe’den daha önemli bir operasyon haline gelmesini umut ediyoruz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik222 Adet Maden Sahası İhaleye Çıkıyor
Sonraki İçerikEpiroc Fordia Sondaj Çözümleri Uzmanların Zorlu Jeolojik Koşullardaki Tercihi