Herkes tarafından bilinir ki maden arama faaliyetleri aslında tabiat ana ile mücadele etmektir. Hava koşulları, lokasyonlara ulaşım koşulları, arazi şartları ve tabi birde jeolojik koşullar. Tüm zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, maden arama operasyonlarında yürütülen sondaj faaliyetleri açısından en korkulan zorlukların başında çalışılan bölgenin jeolojik şartları gelir.

Alanında uzman sondaj ekipleri cevhere ulaşabilmek için zorlu jeolojik formasyonlarda kesintisiz, sorunsuz, hızlı ve sürekli delgi yapmak zorundadırlar. Bu işte onları yalnız bırakmıyor, doğanın bize kattığı tecrübelerle tasarlamış olduğumuz matkaplar vasıtasıyla, onların yükünü hafifletmek istiyoruz. Ayrıca satış sonrası, delgi operasyonlarında kullanılan matkaplarımızı yakın mercek altına alıp tecrübelerimize de yenilerini ekliyoruz.

Yaptığımız matkap denemeleri, bilindiği üzere delgi yapmayı çok zorlu bir hale getiren aşırı silisli ve kuvarslı formasyonlarda dahi, hem delgi hızındaki (penetrasyon hızı)  hem de yapılan toplam metre performansındaki artışları gözler önüne seriyor. T Extreme, Viking, Hero, Rock Star ve Excore serileri ile yine 5 farklı zorlu formasyonda yapılan denemelerde rakiplere oranla metre performansının da yaklaşık %70, delgi hızında ise yaklaşık %30 artış sunan matkaplarımız, bizlere delgi maliyetini de söz konusu oranlarda düşürme fırsatını sunuyor. Denemeler neticesinde görüyoruz ki matkaplarımız tasarım amaçlarına uygun sonuçlar veriyor.

Denemelerde,

  • T Extreme, yumuşak-sert geçişkenliğin yoğun olduğu formasyonlarda uzun delgi ömrü,
  • Viking ve Excore, sert ve aşındırıcı formasyonlarda stabil ilerleme,
  • Hero, çok sert formasyonlarda penetrasyon hızı,
  • Rock Star, optimum delgi ömrü ile penetrasyon hızı,

gibi sonuçlar ile karşılaşmak müşterilerimize operasyonlarındaki sorunları daha iyi anlamamıza ve soruna yönelik matkap önerisinde bulunmamıza fayda sağlıyor.

Özel olarak tasarlanmış matkap matrisleri sert – yumuşak formasyon geçişlerindeki matkap kayıplarını neredeyse 0’a indiriyor. Jeolojik yapının sahip olduğu silis – kuvars mineralleri ile yine sahip olduğu kırık çatlak yapıları ne kadar yoğun olursa olsun, matkaplarımız değişim olmadan kuyu bitirme olanağı sunmakta. Delgi metre performansı ile delgi hızındaki artış ayrıca, operasyonun sorunsuz gitmesini sağlayarak, operasyonel sürekliliği ve kaliteyi artırmakta. Matkaplarımız, bizlere tüm bunlar neticesinde maliyeti düşük, kalitesi yüksek bir sondaj operasyonu sunduğu için uzmanlar tarafından güvenle tercih edilmekte.

Umarız sizinle çok daha zorlu koşullarda karşılaşırız.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTavşan Kaynak Kestiriminde Önemli Artış
Sonraki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 107. Sayısı Çıktı