Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü (TKİ) Manisa’nın Soma ilçesinde yer alan kuruma ait 86071, 86072 ve 86073 sicil numaralı kömür sahalarının ruhsat devri (rödovans) ihale yoluyla gerçekleştirdi.

TKİ Kurumuna ait Soma havzası derin sahalarda bulunan üç ayrı ruhsatın ihaleleri kurumun Ankara’daki genel müdürlüğünde Mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilirken ilk ihaleyi (86071 sicil numaralı ruhsat) İmbat Madencilik, ikinci ihaleyi ise (86072 sicil numaralı ruhsat) Fernas Şirketler Grubu kazandı.

5 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Soma havzası için üçüncü ihale olan 86073 sicil numaralı ruhsatın ihalesini de Demir Export şirketi kazanırken böylece Soma’da İmbat, Fernas ve Demir Export’un işleteceği üç ayrı ve büyük mücavir saha oluşmuş oldu.

TKİ’nin verdiği bilgilere göre; İmbat Madenciliğin 2046 yılına kadar işletmeye hak kazandığı sahada 139 milyon kömür rezervi bulunurken Fernas’ın 2050 yılına kadar işletmeye hak kazandığı sahada 111 milyon ton, Demir Export’un 2040 yılına kadar işletmeye hak kazandığı sahada 70 milyon ton kömür rezervi bulunmaktadır.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik2017’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu Arasında Madencilik Sektörü…
Sonraki İçerikUMREK’in CRIRSCO Üyeliği Tanıtım Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi