1991 yılında kurulan Türk kuvars madencilik şirketi Mikroman Maden A.Ş, ilk olarak 2018 yılında üç ayrı işleme tesisinde sensör tabanlı ayıklama teknolojilerini kullanmaya başladı. İki adet TOMRA PRO Secondary LASER ve bir adet TOMRA PRO Secondary COLOR ayıklama makinesinin kurulumu ile bu tesislerde ürün kalitesinin iyileştirilmesi ve kapasitesinin arttırılması hedeflerine ulaşıldı. En hassas mineral ayıklama işlemine ihtiyaç duyulan Manisa’daki Kula tesisinde TOMRA’nın RENKLİ ve LAZER teknolojilerinin de birleştirilmesi ile en iyi sonuçlar ve en yüksek saflıkta geri kazanım elde edilirken, farklı alanlardaki müşterilerin özel ihtiyaçlarına yönelik çeşitli kalitede ürünlerin üretimi sağlandı. Çözüm sayesinde üretkenlik artırılarak israf azaltılırken, tüm kategorilerde kesintisiz olarak istenen kalite standardı da yakalandı. 

Mikroman Yönetimi, TOMRA ile iş birliğinin ve TOMRA’nın LAZER ve RENK sensör tabanlı ayıklama teknolojilerinin kullanılmasının üretim kalitelerini ve verimliliklerini büyük ölçüde iyileştirdiğini belirtti. LAZER ve RENK ayıklama sistemlerini kullanmak, mikronize ve granül ürünlerin kalitesini ve yapısını değiştirerek çeşitli sektörlere hizmet sunmalarını sağladığı için şirket, bu çözümler ile operasyonlarını genişletme ve yeni pazarlara girme potansiyelini değerlendirdi.

Yeni Bir Talebi Karşılamak Üzere İş Birlikçi Yaklaşım

TOMRA’nın daha büyük partikül boyutlarına sahip olan PRO Secondary COLOR ve LASER ayıklama makinelerinin Kula tesisinde elde ettiği sonuçlardan memnun kalan Mikroman, TOMRA’dan daha ince malzemeleri işleyip değere dönüştürmek için bir çözüm talebinde bulundu.

Mikroman, daha önce bir PRO Tertiary COLOR makinesi ile 15 mm’ye kadar olan tane boyutlarını işliyordu. Ağustos 2020’de TOMRA, daha ince taneler için ek olarak 3 adet PRO Tertiary COLOR ayıklama makinesinin kurulumunu gerçekleştirdi. İkisi, 2-4 mm arasındaki tane boyutlarını ayıklamak ve biri, 4-10 mm arasında boyuta sahip malzemedeki renkli safsızlıkları gidermek için kullanılan makinelerden sağlanan ürünler daha sonra yine aynı üretim alanında bulunan Mikronize bir tesiste işleniyor. Mikroman, bu ayıklama makineleri ile hizmet verdiği çeşitli sektörlerin ihtiyaç duyduğu farklı kaliteleri daha küçük tane boyutlarında da sunmak üzere ürününü çeşitlendirebiliyor. 

Ardından 2020’nin Eylül ayında Mikroman, 20 mm’nin altındaki tane boyutlarında lazer teknolojisiyle elde edilen yüksek saflık seviyelerini de talep etti. Konuyla ilgili olarak TOMRA Madencilik Ürün Yönetimi Direktörü Ines Hartwig; “O zamanlar PRO Tertiary, yalnızca RENK teknolojisiyle sunuluyordu. Bu nedenle PRO Tertiary platformunda TOMRA çok kanallı LAZER teknolojisini uygulayan yeni bir ürün geliştirmeye odaklandık. Bu çözümle, saf beyaz, yüksek kaliteli bir kuvars ürünü elde etmek için şist (tortul) kayaçlar, feldspat ve kalsit gibi beyaz kuvars olmayan safsızlıkların da tespit edilmesi ve ayıklanabilmesini hedefledik” şeklinde açıkladı. 

TOMRA, TOMRA’nın ArGe departmanının kendi ekipleriyle bir bütün olduğunu belirten Mikroman ile yakın iş birliği içinde yeni PRO Tertiary LASER ayıklama makinesini kapsamlı bir şekilde geliştirdi ve test etti.  

Ines Hartwig; “Mikroman, daha büyük tane boyutları için LAZER teknolojisini zaten uyguladığından ve RENK ayıklama makinelerine kıyasla avantajlarını deneyimlediğinden, bu yeni ürün için iş birliği yapmak, tasarlamak ve sahada test etmek için mükemmel bir seçimdi. Ayıklamayı talep ettikleri ürün ve atıklarının küçük partikül örneklerini bize sağladılar. Mühendislik ekibimiz de TOMRA Madencilik Test Merkezi Müdürü Markus Dehler’in desteğiyle yeni makineyi geliştirdi” şeklinde ekledi. 

PRO Tertiary LASER ve COLOR Teknolojileri: Küçük Boyutlu Tanelerde Yüksek Kalite ve Hassaslık 

PRO Tertiary LASER ayıklama makinesi, PRO Secondary platformla aynı olan çok kanallı LAZER teknolojisini kullanıyor ancak 6 ile 32 mm boyutları arasındaki malzemeleri algılama ve ayıklama konusunda daha gelişmiş olması ile ön plana çıkıyor. Algılama ve hattan çıkartma arasındaki mesafe en aza indiriliyor, ejektör sayısı artırılarak çok hassas, etkili ve verimli bir ayıklama ile en yüksek ürün kalitesi ve verimi sağlanıyor. 

TOMRA PRO Tertiary LASER, düşük bakım gerekliliği sunan, basit ve istikrarlı bir platform olarak lazer dalga boylarının belirli uygulamalara uygun şekilde özelleştirilmesini sağlayan piyasadaki tek çözüm.

Ürün geliştirme süreci, kısa sürede tamamlanarak 5-15 mm ve 15-35 mm tane boyutlarını işlemek için Kula tesisine yeni bir PRO Tertiary LASER ayıklama makinesi kuruldu. İki adet PRO Tertiary COLOR ve LASER ayıklama makinesi bir arada, 5-35 mm arası boyutlardaki safsızlıkların %98’ini tutarlı bir şekilde temizlerken, sonraki süreçte su, yakıt ve elektrik tüketiminde tasarruf sağlıyor.

TOMRA Teknolojisi, Yeni Pazarlara Açılmayı ve  Büyümeyi Mümkün Kılıyor

Mikroman, bu yatırımlarla kapasitesini ve ürün portföyünü kompozit taş, cam, elektronik, metalurji, boya ve seramik başta olmak üzere çok çeşitli sektörlere hizmet verecek şekilde genişletmeyi ve aralarında ABD, İspanya, İtalya ve İsrail’in de bulunduğu 15 ülkeye ihracat yapmayı başardı. 

Mikroman Yönetimi, TOMRA teknolojisini kullanmanın kendilerine, müşterileri için homojen ve yüksek kaliteli bir ürün sunma taahhüdünde bulunma güvenini verdiğini belirtti. Şirketin açıklamalarına göre, TOMRA’nın sunduğu tüm boyut çeşitlerini ürünün rengine ve yapısına göre ayırabilmeleri, Mikroman’ın sektörde lider firma olmasını, Türkiye’nin dünya genelindeki ihracatında ve yurt içi satışlarında %65’lik büyük bir payı kazanmalarını sağladı.

TOMRA ile iş birliği, Mikroman’ın operasyonları ile doğru orantılı gelişti. Şu anda RENK ve LAZER ayıklama makinelerin eklenmesiyle dört tesiste toplam 18 ayrı TOMRA ünitesi kullanılıyor. 

Yava ve Kula tesislerinde on, Aydın ilindeki Karpuzlu madeninde bir ve İstanbul’daki yeni Çatalca tesisinde iki ayrı TOMRA ayıklama makinesi çalışıyor.

Ayrıca Mikroman, devam eden büyüme doğrultusunda biri Kula’da ve diğeri Yava tesisinde devreye alınan iki yeni PRO Tertiary LASER ayıklama makinesinin alımını gerçekleştirdi. 

Son yatırımları kapsamında teslimatı yapılan iki ayrı PRO Tertiary COLOR ayıklama makinesi ve bir PRO Tertiary LASER makinesinin de yakında Kula fabrikasında kurulumu gerçekleştirilecek. 

TOMRA Mining Hakkında

TOMRA Mining, küresel maden işleme ve madencilik endüstrileri için sensör tabanlı ayıklama teknolojilerini tasarlamakta ve üretmektedir.

Sensör tabanlı cevher ayıklamada dünya pazar lideri olan TOMRA, zorlu madencilik ortamlarına dayanıklı en son teknolojilerin geliştirilmesinden ve mühendisliğinden sorumludur. TOMRA, madencilik için özel olarak tasarlanmış teknoloji ile kaliteye ve gelecek odaklı düşünmeye olan titiz bağlılığını sürdürmektedir. 

www.tomra.com 

Yazıyı dergimizden okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik“Jeomekanik Teknik İngilizcesi: Terimler, Çeviri ve Soru Örnekleri” Kitabı Dijital Olarak Yayında
Sonraki İçerikGMİS Başkanı Hakan Yeşil: “Yerli Taş Kömüründe Üretime Sahip Çıkmalıyız”