Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Covid-19 tedbirleri kapsamında üretime 63 gün ara vermesine rağmen 2020 yılının ilk 5 ayında (Ocak-Mayıs) taşkömürü satışından 73 milyon 899 bin lira gelir elde etti.

Covid-19 tedbirleri kapsamında üretimin 30 Mart’ta durdurulmasının ardından ocaklarda tamir, bakım, su hatları ve gaz kontrolü gerçekleştirilen TTK’da, 1 Haziran itibarıyla faaliyete başlandı.

AA’da yer alan habere göre işçilerin yanı sıra mekanizasyon sistemiyle de üretimin günden güne artırılması hedeflenen TTK’de, gün yüzüne çıkarılan taşkömürü termik santrallerin yanı sıra demir-çelik fabrikaları, kamu kurum ve kuruluşlarıyla vatandaşlara satılarak ülke ekonomisine kazandırılıyor.

Kuruma yeni alınan 1500 kişinin taşkömürü üretimine katkı sağlamaya başladığını söyleyen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, “Çatalağzı Termik Santrali’nin (ÇATES) filtre sorunu nedeniyle üretimine ara verilmesi kurumu da direkt olarak etkiledi. Bizim sözleşmemiz devam ediyor. Çıkardığımız kömürle stok anlamında ÇATES’in ve kurumun sahası doldu. Bu da kömür üretimini stok edemez duruma getirmişti.” dedi.

Yeşil, Covid-19 salgın süreci nedeniyle kömür satışının istedikleri düzeyin biraz altında kaldığını belirterek, “Ancak yeni alınan işçilerin üretime katkıları görülmüş oldu. Maddi anlamda rakamlar bizim için yeterli değil, önümüzdeki dönemlerde bu rakamlar daha da yükselecek. TTK’deki kömür satışlarını daha da artırmayı düşünüyoruz.” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik“Türkiye – Çin Doğal Taş Sektörü: Covid-19 Sonrası Gelişmelerin Değerlendirilmesi” Konulu Webinar Gerçekleştirildi
Sonraki İçerik3 Adet Saha MAPEG Tarafından İhaleye Açılacak