Dün (25 Eylül 2018) ulusal medyada yer bulan Bursa Orhaneli’de 500 milyar dolarlık mermer rezervi tespit edildiğine ve mermeri blok satıp işlenmiş olarak geri aldığımıza ilişkin haberlere karşın TÜMMER (Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği) tarafından bir açıklama yapıldı. Bursa-Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nun verdiği beyanata göre medyada yer bulan haberle ilgili olarak TÜMMER Yönetim Kurulu Başkanı Raif Türk düşüncelerini paylaştı.

Yıllardan beri özel olarak mermer, genel olarak da madenin her türlüsü aleyhine adeta adı konulmamış bir kampanya yürütüldüğünü belirten Türk bu kampanyanın, bilerek veya bilmeyerek, her defasında farklı çevrelerce yürütüldüğünü, adeta mermer üreticileri dışında kalan herkesin bu konuda uzman kesildiğini, gerçek madencilerin de ne yaptıklarını, yapacaklarını bilmedikleri gibi bir ortam oluştuğunu dile getirdi.

Bursa-Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu’nun geçtiğimiz dönemlerde de dile getirdiği iddiasını önceki gün de yenilediğine vurgu yapan Raif Türk; “Sayın Tatlıoğlu ikinci kezdir bir mermer uzmanı gibi kamuoyuna seslenip yanlış algıların oluşmasına çalışanlar arasına katıldı. Tatlıoğlu, bölgede 500 milyar USD değerinde bir mermer rezervi bulduklarını belirterek sektör mensuplarımızın mermeri çıkarıp blok halinde sattıklarını, oysa mermeri işleyerek, katma değer kazandırarak da satmamız gerektiğini, böylece 5 liralık taşı 25 liraya satabileceğimizi ifade etti.

İşin aslı şudur: Üyelerimizden merkezi Bursa’da bulunan MADSİAD, 2012 yılında anılan bölgede iki akademisyene yaptırdığı çalışmada, anılan yörede 105 milyar USD değerinde bir rezerv ortaya konduğu ve bu rezervin 900 yılda üretileceği belirtilmiştir. Böyle bir rezervin en iyi koşullarda yıllık 167 milyon USD’ye tekabül ettiği de hesaplanmıştır.” şeklinde bilgiler paylaştı.

Güncel rakamlar ile mermer ticareti ile ilgili bilgiler de aktaran Türk; “Dünya mermer ithalatı 17 ila 18 milyar USD civarındadır. Bu değerin 5-6 milyar USD’si blok, 11-12 milyar USD’si işlenmiş mermerdir. İşlenmiş mermerin de 3-3,5 milyar USD’si karbonatlı kayaçlar, yani ülkemizde üretilenlerin büyük bölümünün yer aldığı grup, yani Orhaneli’ deki mermerler gibi… Geriye kalan 8-9 milyar USD değerindeki işlenmiş mermer ise sert taş tabir edilen ve ülkemizde az rastlanan granit türü mermerlerdir. Bu 3-3,5 milyar USD’lik işlenmiş mermerin 1 milyar USD değerindeki bölümünü bizim mermercilerimiz karşılıyor. Pazar payındaki bu değer ise hiç de küçümsenecek gibi değil. İşlenmiş karbonatlı mermerin de en büyük alıcısı ABD, yılda ortalama 1 milyar USD değerinde işlenmiş mermer alıyor. Ülkemiz en çok işlenmiş ihracatını da bu ülkeye yapıyor.

Dünyanın en büyük blok alıcısı ülkesi ise bilindiği üzere Çin Halk Cumhuriyetidir. 5-6 milyar USD değerindeki dünya blok ithalatının 3 milyar USD değeri bu ülkeye aittir ve bu değere sert taşlar da dâhildir. Çin Halk Cumhuriyetine ülkemiz yılda 4 milyon ton blok ihraç etmekte ve 1 milyar USD döviz girdisi sağlamaktadır. Ülkemiz miktarda 2., değerde 1. sıradadır.” dedi.

İlgili haberde bahsedilen İtalya’dan işlenmiş ürün aldığımız konusunun ise gerçeği yansıtmadığının altını çizen Türk; Türkiye’nin mermer ithalatçısı değil mermer ihracatçısı bir ülke olduğunu hatırlattı. Dünya doğaltaş üretiminin yüzde 85-90’ını on ülkenin gerçekleştirmekte olduğunu aktaran TÜMMER Başkanı Raif Türk, ülkemizin Çin ve Hindistan’dan sonra İtalya, Brezilya, İspanya, İran, Mısır gibi ülkelerle üçüncülük için yarışmakta olduğunu, yılda 2 milyar USD değerinde ihracat yaptığımızı, işlenmiş mermer ithalatımızın ise 200 milyon USD değerinde olduğunu, bu değerin 170 milyon USD’sinin de sert taş tabir edilen granit türü mermerlerden oluştuğunu vurguladı.

Daha sonra sözlerine devam eden Türk şunları kaydetti:

“Başkan Tatlıoğlu’nun açıklamaları karşısında ne denir bilemiyorum. 2 bin beş yüz civarında mermer ocağı, 700 civarında üretici firması, 1000 civarında fabrikası olan, tüm ülkelerde saygı ile karşılanan sektörümüz niye böyle bir ticaretin içine girsin ki! Mesela bugünlerde mermer üreticilerimiz dünyanın ikinci büyük fuarı olan İtalya’nın Verona kentindeki fuarda ziyaretçileri ile görüşmekteler.

Ülkemizde neredeyse her üreticisinin ihracatçı olup dünya pazarlarına açılan bu sektör küçümsenmeyi değil, güven ve saygıyı hak ediyor. Lütfen mermeri ve mermerciliği biraz da mermerciden dinlesinler.

Öte yandan, bir mermer OSB’si kurulması takdire şayandır, desteklenmelidir. Sayın Başkana teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak, ihracat/ithalat hakkında yorum ve değerlendirme yapmadan önce dünya pazarını iyi okumamız, ihracatçı birliklerinde kayıt altında olan ihracat/ithalat verilerini almamız gerekir.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum: Mermer sektöründe ne rezervler görüldüğü gibidir, ne de üretici-ihracatçımız diğer ülkelerden geride kalmaktadır. Bazı eksikler olsa da sektörümüz son otuz yılda dünya pazarlarında gurur duyulacak başarılar elde etmiş ve etmektedir. Bu sektör, boşuna dünyanın üçüncüsü konumuna gelmemiştir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBarkom ve Atex- Exproof Sondaj Makineleri
Sonraki İçerikEl GPS’ine Hala İhtiyacınız Var mı?