Madencilik ve inşaat sektörüne sondaj makine ve ekipmanları imalatı ve tedariğinde 30 yıla varan tecrübeye sahip olan Barkom Grup, piyasada mevcut en son teknolojiyi ve en yüksek kalitede malzemeyi kullanmayı kendine her zaman misyon edinmiştir. Barkom Grup, müşterilerinden aldığı geri bildirimlerle piyasanın ihtiyaçlarını takip ederek, satış öncesi ve sonrası teknik destek hizmeti sunarak ekipman tedariğinde üst kalite hizmet sağlamayı amaçlamıştır. Barkom Grup Türkiye’nin Elmaslı Sondaj Ekipmanları (Karotiyerler, Wireline ve Düz Takım Tijler, Muhafaza Boruları, Vidye ve Diğer Aksesuarlar) konusunda en geniş ürün yelpazesine sahip olan firmasıdır. Barkom Grup kendi ürünlerinin yanı sıra, dünyaca bilinen, önemli bir çok firmanın da Türkiye temsilciliğini yapmaktadır.

Barkom Grup Türkiye’de bir ilki başararak Atex sertifikalı yer altı sondaj makinesi üretmiş ve madencilik sektörüne güvenli madencilik yapılması konusunda öncü olmuştur. Atex –Exproof (Patlatmazlık) kelimesi, yer altı madenleri, rafineriler ve yakıt istasyonları gibi patlayıcı ortamların bulunduğu alanlarda güvenli bir şekilde çalışabilmek adına bu ortamlarda kullanılan ekipmanların sahip olması gereken en önemli özellik olarak tanımlanabilir. Bu özellik sayesinde olası bir patlayıcı ortamda ark veya alev üretmesi muhtemel ekipmanlar farklı koruma tipleri kullanılarak ortamdan yalıtılmaktadır.   

Barkom Grup uzun Ar-ge çalışmalarından sonra gerçek Atex sertifikalı prototip üretimini 2017 yılında gerçekleştirerek bir makinenin yalnızca elektrik motorunun Atex sertifikalı olması ile muhtemel patlayıcı ortamlarda kullanılamayacağını kanıtlamıştır. Bu kapsamda Türk standartları enstitüsü denetiminde bdu400ex yer altı sondaj makinesinin belgelendirilmesi tamamlanmıştır.  Bir makinenin Atex sertifikalı olması tüm bileşen ve donanımlarının Atex standartlarına uygun olarak üretilmesi ve atex yönergeleri kapsamında test edilerek belgelendirilmesi ile mümkündür. Fakat ne yazık ki ülkemizde atex sertifikasının içerik ve gereklilikleri eksik tanımlanmakta ve denetimler makine bütününü ele alacak şekilde yapılmamaktadır. Bu eksikliğin giderilmesi adına özellikle patlayıcı ortam ihtiva eden galerilerde çalışan işletmeler çok iyi bilgilendirilerek Atex belgeli makina alımlarında doğru tercihi yapmaları sağlanmalıdır.

Dünya genelinde farklı ülkeler tarafından yayınlanan ve kullanılmakta olan farklı isimli ve kod numaralı patlatmazlık standartları ve yönergeleri, uzun bir süredir birbirleriyle uyumlu haldedirler. Uluslararası olarak kullanılan IEC 60079, Avrupa’da kullanılan EN 60079, Rusya’da kullanılan GOST-R 51330,ABD ‘DE kullanılan ANSI/UL 60079 ve FM 3600 ve Çin’de kullanılan GB3836 patlatmazlık standartları küçük farklılıklar dışında özdeş standartlardır. Yani bu patlatmazlık standartlarına uygun olarak üretilmiş ve sertifikalandırılmış olan ekipmanlar, teknik olarak diğer ülkelerdeki patlatmazlık gereksinimlerini karşılayacak durumdadır. Diğer bir ifadeyle, bu standartlar temel alınarak oluşturulan IECEx, ATEX, GOST, CNEx/MA, CSA, FM/ANSI/UL ve ANZEx gibi sertifika sistemleri farklı ülkelerde kullanılmalarına rağmen aslında aynı özellikleri taşımaktadır. Dünya çapında patlatmazlık sertifikalandırması yapabilen akredite laboratuvarlar da, bu sebepten dolayı, birbirlerinin özdeşi olan birçok patlatmazlık sertifikasını verme yetkisine sahiptir. Ülkemizde bu konuda yasal altyapı ve yönergeler açısından herhangi bir eksiklik bulunmamaktadır. Bu kapsamda Barkom Grup ATEX sertifikasını Avrupa Atex belgesi verme iznine sahip onaylanmış kuruluş olan TÜRK STANDARTLARI ENSTİTÜSÜNDEN alarak büyük bir atılım gerçekleştirmiştir.

Ülkemizde 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndan sonra 30 Nisan 2013 tarihinden yayınlanan ‘’Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik’’ Avrupa’da kullanılan 99/92/EC esas alınarak düzenlenmiştir. Yine 30 Haziran 2016 tarihinde yayınlanan ‘’Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat Ve Koruyucu Sistemler İle İlgili Yönetmelik (2014/34/AB)’’ ile kullanılacak teçhizatların taşıyacağı özellikler belirlenmiştir.

Yönergelerin taviz verilmeden uygulanması ve teftişlerin eksiksiz şekilde yerine getirilmesi özellikle yer altı madenlerinde yaşanması muhtemel ölümlü ve hatta felaket seviyesindeki kazaların önüne geçilmesi açısından elzemdir. Bu konuda işverenlerin, iş müfettişlerinin ve maden personelinin ortaklaşa çalışması en önemli kontrol mekanizmalarından birisi olacaktır. Ülkemizde madenlerde kullanılmasına izin verilen ekipmanların mutlaka Avrupa Birliği’nde geçerli olan ATEX sertifikasına sahip olması gerekmektedir. Bu durum yerli üretim olan ATEX sertifikalı sondaj makinemizin kullanımın önemi açıkça ortaya koymaktadır.

Yer altı sondaj makinesi BULLDRILL BDU400EX maden ocaklarında, özellikle kömür madenlerinde (grizu patlaması riski olan sahalarda), yer altında gerek görülen her yerde, dar ve küçük galerilerde ve kolay adapte edilebilirliği ile 360° sondaj yapabilecek şekilde imal edilmiş bir kızaklı ve paletli opsiyonu sunan sondaj makinesidir.

BDU 400EX kompakt tasarımı sayesinde dar tüneller veya dar galerilerde delik delmede ideal bir kullanım sunmaktadır.

BULLDRILL BDU400EX Atex Ex-Proof sertifikalı olması sayesinde patlama riski taşıyan tüm kömür madenlerinde en güvenilir sondaj makinesidir. Barkom üretici firma olması ve sertifikalı bir ürün imal edip pazarlaması ile ürününe ATEX-CE sertifika alanında garanti vermiş olmaktadır.

barkomas.com

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikABB, Fortune “Dünyayı Değiştirenler” Listesinde ilk 10 Şirket Arasında
Sonraki İçerikTÜMMER; “Bursa’da 500 Milyar Dolarlık Mermer Rezervi Tespit Edildi” ve “Blok Satıp İşlenmiş Alıyoruz” Haberlerine İlişkin Açıklama Yaptı