Fortune dergisi, elektrikli araç hızlı şarj çözümlerinde dünya lideri olan ABB’yi, “gezegene yardımcı olan ve toplumsal sorunlarla mücadele eden” en önemli şirketler arasında 8. sıraya yerleştirdi.

Fortune dergisi ABB’yi, temiz enerjiye dayalı elektrikli ulaşımın yaygınlaşmasına yönelik çabalarını göz önüne alarak, “Dünyayı Değiştirenler” (Change the World) listesinde 8. sırada gösterdi. Fortune’a göre bu liste, “temel iş stratejisinin bir parçası olan faaliyetleriyle pozitif toplumsal etki oluşturan” şirketleri onurlandırıyor.

Fortune, dördüncü yıllık sıralamasındaki ilk 10 kuruluş içine ABB’yi alarak, şirketi prestijli bir gruba dahil etmiş oldu. Onurlandırılan diğer şirketler arasında, bu yıl Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde Ebola virüsüne karşı geliştirdiği aşıyla hayat kurtaran ilaç üreticisi Merck de yer alıyor. Fortune’un övgüye değer bulduğu şirketler arasında, Hindistan’da iki yıldan az sürede 200 milyondan fazla aboneye geniş bant kurarak akıllı telefonlara “dijital oksijen” sağlayan telekom şirketi Reliance Jio da bulunuyor.

ABB CEO’su Ulrich Spiesshofer, Fortune sıralaması, küresel ekonomik büyüme ile iklim değişikliğini ayrıştırmanın bir yolu olarak şirketin e-mobiliteye verdiği önemi ve bu alandaki liderliğini onaylamak anlamına geliyor, dedi.

“ABB, yeryüzünü tüketmeden çalışmaya kendini adamıştır” diyor Spiesshofer.

E-mobilite portföyünde tren, otobüs ve gemi şarj ve güç çözümleri bulunan ABB’nin geliştirdiği hızlı şarj cihazları sayesinde araçlar, seyir mesafelerini 8 dakika gibi kısa bir sürede 200 kilometre (yaklaşık 125 mil) arttırabilmekte.

“Elektrikli araçlar yaygınlaştıkça” diyor Fortune, “ABB dünya genelinde 7000’den fazla hızlı şarj istasyonu kurdu ve bu sayede yedi yıl içinde yaklaşık 2 milyon galon benzin tasarrufu sağladı. Şirketin şarj işkolu, 2015’den bu yana yıllık gelirlerde çift haneli büyüme kaydetti. Şirketin Electrify America planı çerçevesinde önümüzdeki yıl ABD’de yüzlerce şarj istasyonu kurulması hedefleniyor.”

Fortune’ın “Dünyayı Değiştirenler” kriterleri arasında, bir şirketin teknolojilerindeki inovasyon derecesi ve bundan gelen pozitif sosyal etkinin sağladığı kâr ve hisse değeri bakımından faydalar bulunuyor.

ABB ikinci çeyrekte, 8,889 milyar dolar ciro beyan ederek geçen yılın aynı dönemine göre net gelirini yüzde 30’dan fazla büyümeyle 681 milyon dolara yükseltti.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) güç şebekeleri, elektrifikasyon ürünleri, endüstriyel otomasyon, robotik ve hareket alanlarında kamu hizmetleri, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine global çapta hizmet veren öncü bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geleneğini sürdüren ABB bugün, endüstriyel dijitalleşmenin geleceğini iki net değer önerisi ile yazmakta: herhangi bir enerji santralinden herhangi bir prize elektrik getirmek ve doğal kaynaklardan bitmiş ürüne kadar sanayi sektörlerini otomasyona geçirmek. Tam elektrikli uluslararası FIA motor sporları sınıfı olan Formula E’nin isim ortağı ABB, sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmak üzere e-mobilitenin sınırlarını zorlamaktadır. ABB 100’den fazla ülkede yaklaşık 147.000 çalışanı ile faaliyet göstermektedir.

abb.com

Daha fazla bilgi için iletişim:

Media Relations

Tel: +41 43 317 71 11

E-posta: media.relations@ch.abb.com

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÇayeli Bakır’ın Hikayesi Belgesel Oldu
Sonraki İçerikBarkom ve Atex- Exproof Sondaj Makineleri