Tüprag Metal Madencilik tarafından işletilen Kışladağ Altın Madeni, Uluslararası Siyanür Yönetim Kodu Sertifikası’nı kazanarak dördüncü kez tam uygunluk elde etti.

Bağımsız denetçiler tarafından ICMI (International Cyanide Management Institute)’ın 9 ilke, 29 uygulama standardı ve 200’den fazla gereklilik maddesinden oluşan Doğrulama Protokolü’ndeki tüm kriterleri yerine getirip, 2013 yılında Türkiye’de ilk olmakla beraber bu yıl dördüncü kez bu sertifikayı almaya hak kazandı.

Tüprag’dan yapılan açıklamada “Siyanür kullanımına yönelik uluslararası standartlara tam uyum göstermenin, sürdürülebilirlik çerçevemiz ve sorumlu madencilik anlayışımızın bir parçası olduğuna inanıyor; insanı ve çevreyi en üst seviyede korumayı öncelikli görüyoruz.” denildi.

Siyanür Yönetim Kodu; siyanür kullanılarak altın ve gümüş üretimi ile uğraşan ve bu siyanürü üreten, taşıyan ve depolayan şirketlerin siyanürün güvenli ve çevreye duyarlı yönetimine odaklanan, gönüllülük ilkesine dayalı bir sertifika programıdır. Birleşmiş Milletler Çevre Programı himayesinde çok paydaşlı bir yönlendirme komitesi tarafından geliştirilmiş olan ve madencilik sektöründeki en köklü sertifika programları arasında yer alan Siyanür Yönetim Kodu, işletmeyi bulunduğu bölgenin yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerine uyma konusundaki mevcut yükümlülüğünü tamamlamayı amaçlıyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik2023 Yılı Ocak Ayı Yatırım Teşvik İstatistikleri Belli Oldu
Sonraki İçerikOtomotiv Devleri Madenci Oldu