Türkiye altın madenciliği sektöründe EBRD (Avrupa Kalkınma Bankası) gerçeklikleri çerçevesindeki ilk toplu iş sözleşmesi Maden-İş Sendikası ve Tümad Madencilik AŞ arasında imzalandı.

Maden-İş ile 2018’in başlarında başlatılan çalışmaların sonucunda iki kuruluş anlaşmaya vararak sözleşme imzaladı. Yaklaşık 200 madenciyi ilgilendiren ve 2019 ve 2020 yıllarını kapsayan 2 yıllık bir dönem süresince geçerli olacak bu sözleşme kapsamında madenciler kabul edilen şartlardaki maaş, fazla mesai ve vardiya ücretlerinin yanı sıra eğitim, ısınma ve bayram gibi özel günlerde sağlanacak ek imkanlar gibi sosyal haklara kavuştu.

Bunun yanında “Sosyal Onay” kavramının bir parçası olarak işletmelerinde yerel halka istihdam sağlayacak olan Tümad aynı zamanda istihdam sağladığı personele maden teknolojileri ve görev alacakları departman ile ilgili yerinde eğitimler sağlayacak.

Maden-İş Sendikası ve Tümad’ın iş sağlığı ve güvenliği, çevresel ve sosyal etki yönetimi konusunda uluslararası standartların yakalanması amacıyla çalışmalarını istişare halinde sürdüreceği öğrenildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden Sektörü Ödül Töreni ve Sektörel Vizyon Organizasyonu “İnsan İçin Maden” Temasıyla İstanbul’da Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikAnadolu Flygt, Xylem Markaları ile Portföyünü Genişletiyor