Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu hümik asitten kolonya üretimine başlayacaklarını duyurdu. TKİ’den yapılan açıklamada, Orman Bakanlığı’na bağlı Tütün ve Alkol Daire Başkanlığı’ndan iki bin litre etanol kullanım izni alındığı bildirilirken Kurumun merkez laboratuvarında kişisel kullanım amaçlı 100 CC’lik spreyli şişeler içinde Kurum ve Kuruma bağlı çalışanlara ücretsiz olarak dağıtılmak üzere kolonya üretimi yapılacağını açıkladı. Üretilecek kolonyada %80 saflıkta etanolün yanı sıra TKİ tarafından leonarditten üretilen HÜMAS (Hümik Asit) kullanılacağı da ifade edildi.

Kurum tarafından üretilecek kolonyanın, yüksek oranda alkol içerdiği göz önünde bulundurularak, hümik maddelerin (hümik asit, fulvik asit, ulmik asit) alkolde çözünebilen kısmı olan ulmik asit katkısı ile antimikrobiyal etki yanında, cilde fayda sağlayacağı da düşünülüyor.

TKİ’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler de yer aldı: “Son zamanlarda yüksek talep gören bir ürün olan kolonyanın, Kurumumuz tarafından üretilerek ücretsiz olarak dağıtılması, TKİ’nin sosyal bir sorumluluk üstlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca söz konusu ürünün ileride TKİ tarafından üretimi planlanan ve ilk etapta 5 çeşitten oluşan TKİ Elegance Hümik Asitli Kozmetik Ürün yelpazesine dahil edilmesi de planlanmaktadır.”

Gerçekleştirilecek kolonya üretiminde; saf etanol, deiyonize su, limon esansı, gliserin ve hümik madde (ulmik asit) kullanılacağı da TKİ tarafından kamuoyuna duyuruldu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKüresel Bir Krize ve Sonrasına Hazırlık
Sonraki İçerikEti Bakır için Gerçekleştirilen Basınçlı Kalsin Liçi Çalışması