Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Covid-19 salgını nedeniyle 31 Mart’ta ara verdiği üretim faaliyetlerine, 1 Haziran itibariyle yeniden başladı. Maske takan ve madene girişte ateşleri ölçülen madenciler, 40 kişilik asansörlere 20 kişi binerek çalışma alanlarına gittiler.

Kurum tarafından görevlendirilen hijyen ekiplerince asansörün yanı sıra işçilerin bulunduğu alanlar da dezenfekte edilirken Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, yaptığı açıklamada; “Bugün şartlarımızın gerektiği şekilde iş güvenliğini alarak çalışmamıza başlamış bulunmaktayız. Şimdi 6 bin 600 işçi ocağa iniyor. Bölgelerde tüm işçilerimiz işbaşı yaptı.” ifadelerini kullandı.

AA’da yer alan habere göre TTK İş Yeri Hekimi Doktor Metin Çelikiz de konuyla ilgili açıklamalarda bulunurken işçilerin sosyal mesafesinin korunduğunu, ortam dezenfeksiyonunun yapıldığını ve işçilerin el hijyenlerine ve maske takmalarına çok önem verdiklerini dile getirdi.

Maske takmanın çok önemli olduğunu aktaran Çelikiz, “1 Haziran’dan itibaren ocağa inen işçilerimiz sosyal mesafeyi koruyarak ocağa alındı. Asansörlere binen çalışanların sayısı azaltıldı. Orada da sosyal mesafeye dikkat ediliyor. Ocaktan çıkacak çalışanların madenden çıktıktan sonra da evlerine gidene kadar maskeleri olacak.” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Türkiye Dergisi’nin 87. Sayısı Çıktı
Sonraki İçerikAcacia, Kastamonu’da 100.000. Ton Bakır Konsantresini Üretti