Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan’a düzenlediği gezi kapsamında iki ülke arasında 20’den fazla anlaşmaya imza atıldı. Anlaşmalar sonucunda 50 farklı yatırım yapılabileceği ve yatırımların toplam değerinin yaklaşık 3 milyar dolara ulaşabileceği belirtildi. İki hükümet arasında imzalanan anlaşmaların arasında “Madencilik ve Enerji Alanlarında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı” da yer aldı.

Yapılan anlaşmalar arasında Özbekistan Jeoloji ve Maden Kaynakları (The Commitee for Geology and Mineral Resources of Uzbekistan) ve T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan anlaşmaya göre MTA Özbekistan’da altın arayacak.

Asia Plus medya grubunun haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Özbekistan ziyaretinde gerçekleştirilen anlaşmaya göre Khurob ve Aydim-Jetimtau altın sahalarında ve Sarytau sahasında gerçekleştirilecek arama çalışmalarında iki kurum ortak faaliyetlerde bulunacak.

Arama çalışmalarına yaklaşık 5 milyon dolarlık bütçe ayrılırken çalışmalarının yıl içerisinde başlaması bekleniyor. Anlaşmada yer alan Khurob ve Aydim-Jetimtau sahalarında daha önce herhangi bir arama çalışması gerçekleştirilmediği için bir kaynak verisi bulunmazken anlaşmada yer alan diğer saha olan Sarytau’da ise 740.000 ton tungsten 24.000 ton molibden ve 75,2 ton altın rezervi olduğu tahmin ediliyor.

Aynı zamanda iki ülke enerji alanında da anlaşmalara imza atarken kömür ve doğalgaz santrallerinin inşasında da işbirliği yapacakları belirtildi.

Maden ve Enerji alanındaki anlaşmalara imza atan Bakan Berat Albayrak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin geçen yıl yüzde 30 artarak 1,5 milyar dolara ulaştığını, yapılan anlaşmalarla bu rakamı kısa sürede 5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikEge Maden ihracatçıları Birliğinde Mevlüt Kaya Üçüncü Kez Seçildi
Sonraki İçerikAGÜB Devlet Hakkı Yapılandırması İçin İlgili Bakanlıklara Başvurdu