Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB), agrega üreticilerinin son dönemde ödeyemediği Devlet Hakkı ve Orman İzin Bedellerinin yeniden yapılandırılması için Enerji ve Maliye Bakanlıklarına başvuruda bulundu. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamına maden üreticilerinin borçlarının da dahil edilmesinin talep edildiği başvuruda olası bir yapılandırmanın sektöre can suyu niteliğinde olacağı vurgulandı.

2016 yılında yaklaşık 1000 üretici ile birlikte 470 milyon ton agrega üretimi gerçekleştirildi. 2017’de ise bu rakamın yaklaşık 490 milyon ton civarında olması bekleniyor. Agrega sektörü 1,3 milyar dolar ciro ve 25000 kişilik istihdam ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyor. Devlet haklarında ise 2017 yılında tüm madencilik sektöründe toplam 700 milyon TL devlet hakkı tahakkuk ederken bunun 260 milyon TL’si agrega sektörüne ait.

AGÜB konuyla ilgili olarak T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü, T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonuna başvuruda bulunmuş durumda.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTürkiye ve Özbekistan Arasında Maden ve Enerji Alanlarında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Sonraki İçerikTürk Doğal Taş Sektörü 33 Firmayla ABD’ye Çıkarma Yapacak