Copyright @ Eti Krom

Yılmaden Holding’in bir iştiraki olan Eti Krom Türkiye krom madenciliği sektöründe yeniliklere öncülük etmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük krom üreticisi Yılmaden Holding, Türkiye’nin ilk mekanize yer altı krom madeninde cevhere ulaştı ve üretim hazırlıklarını tamamlıyor. Mekanize yer altı krom madeninin üretime geçmesiyle birlikte ülkemizin kromit üretim kapasitesini 400.000 ton artırarak yaklaşık 2 milyon tona ulaşacak.

Yılmaden Holding CEO’su Dr. Alp Malazgirt mekanize yer altı krom madenciliği projesiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Eti Krom’a ait tüm ocaklarda modernizasyona başladık ve hızla devam ediyoruz. Yaptığımız sondajların ardından üç boyutlu cevher modelleme programlarında cevher blok modelini hazırladık. Model üzerinden mekanize yer altı krom madeninin hazırlık galerilerine 2017 yılının son çeyreğinde başladık. Yaklaşık bir yıllık sürede tüm hazırlık galeri işlerimizi tamamlayıp cevhere ulaştık. Türkiye krom madenciliğine getirdiğimiz bu yenilik sayesinde ülkemizin payının küresel ölçekte artacağına inanıyoruz. Projemizin bölgede istihdam olanağı sağlayacağını ve yerel mal alımlarıyla bölgeye de katma değer sağlayacağını düşünüyoruz.”

Eti Krom’da cevhere ulaşan yer altı mekanize krom madeninin üretim yöntemi ve zemin kontrol yönetim sistemi için Yılmaden Holding bünyesindeki planlama departmanı ve iki bağımsız kuruluş çalıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından farklı kayaç kalite endekslerine göre uygulanması gereken tahkimat sistemi ve uygulanacak üretim yönteminin parametreleri bir yılı aşan çalışmalar sonucunda oluşturuldu. Eş zamanlı olarak, özel bir danışmanlık firmasıyla ara katlı kazı üretim yönteminin incelenmesi konusunda çalışmalar sürdürüldü. Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye krom madenciliğinde ilk defa ara katlı kazı üretim yöntemi uygulandı. NATM tahkimat sistemi ile zeminin kontrol altında tutulması planlanıyor.

Önceki İçerikMİGEM Kömür ve Metalik Maden İşletmecileri ve STK’lar ile Bir Araya Geldi
Sonraki İçerikManisa’da Maden Kazası…