19 Şubat 2020 tarihinde Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) tarafından belirlenen ve Yetkin Kişi (QP) olmaya hak kazanan alanında uzman 32 maden sektörü profesyoneli için sertifika töreni düzenlendi.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Cevat Genç’in, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) Başkanı sıfatı ile katıldığı törende, 3213 sayılı Maden Kanunu’nun Ek-14. maddesinin verdiği yetkiye istinaden UMREK hakkında Yönetmeliğin 7. maddesi ve UMREK Kodunun 11. maddesi uyarınca 18 Aralık 2019 tarihinde alınan UMREK’in 13 No’lu kararı ile Yetkin Kişi Sertifikası almaya hak kazanan yerbilimcilere sertifikaları teslim edildi.

Maden ve  Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Sever, UMREK Üyeleri, YERMAM  Yönetim Kurulu Başkanı ve YERMAM üyeleri ile daha önceden Yetkin Kişi  Sertifikası alan 19 yetkin kişinin de katıldığı törende konuşan Genç, maden çeşitliliği yönünden zengin olan ülkemizin, yetkin kişilerin birikim ve tecrübelerine dayalı raporlamaları ile  madencilik alanında uluslararası bir standart kazanacağını ve ilerleyen  dönemlerde yetkin kişilerin sayısının arttırılmasını hedeflediklerini ifade  etti.

Genç konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “YERMAM tarafından önerilen ve UMREK tarafından Yetkin Kişi (QP) Sertifikası verilen ilk 19 yerbilimleri uzmanı da bugün aramızdalar. Bugün de 32 Yetkin Kişiye sertifikalarını vereceğiz. Sizler tarafından hazırlanacak olan maden kaynak ve maden rezerv raporları, ulusal ve uluslararası finans kurumları ve bankalar tarafından kabul edilecektir. Bu raporların şeffaf, güvenilir ve doğru temellere dayanılarak hazırlanması en büyük beklentimiz.

UMREK kodu ile hazırlanacak raporlar; Türk profesyonellerinin uluslararası tanınırlık kazanmasına da yardımcı olacaktır. Eninde sonunda ülkemizdeki tüm madencilik faaliyetlerinde UMREK kodunun uygulanmasına başlanacaktır. Bunun ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

Bizim sizlerden beklentimiz çalışmalarınızı bu minvalde sürdürmeniz olacaktır.”

Sertifika almaya hak kazanan 32 kişinin isimleri ise şu şekilde oldu:

Ad – Soyad Meslek
Bayram Artun Jeoloji Mühendisi
Mehmet Yılmaz Jeoloji Mühendisi
Bahri Yıldız Jeoloji Mühendisi
Mehmet Ali Akbaba Jeoloji (Hidrojeoloji) Mühendisi
Hasan Yücel Maden Mühendisi
Hakan Kahraman Jeoloji Mühendisi
Mustafa Atalay Jeoloji Mühendisi
Bahadır Aksanı Maden Mühendisi
Sercan Bozan Jeoloji Mühendisi
Emrah Tuğcan Tuzcu Maden Mühendisi
Ferda Öner Jeoloji Mühendisi
Mustafa Tuna Kaskatı Jeoloji Mühendisi
Ferhat Büyükbaş Maden Mühendisi
Fatih Bülent Taşkın Maden Mühendisi
İsmail Kara Jeoloji Mühendisi
Metin Mete Gülhan Maden Mühendisi
Nail Yıldırım Jeoloji Mühendisi
İbrahim Yılmaz Jeoloji Mühendisi
Leman Çetiner Jeoloji Mühendisi
Ümit Aydın Jeoloji Mühendisi
Yılmaz Bulut Jeoloji Mühendisi
Serkan Özkümüş Jeoloji Mühendisi
Abdulkerim Aydındağ Jeoloji Mühendisi
Osman Kurtuluş Jeoloji Mühendisi
Özgür Çörekci Jeoloji Mühendisi
Oğuz Atıl Karamercan Maden Mühendisi
Metin Yurdakul Jeoloji Mühendisi
Ömer Şansal Gülcüoğlu Maden Mühendisi
Deniz Beşir Jeoloji Mühendisi
Burcu Ardıçoğlu Tuzcu Maden Mühendisi
İlhan Poyraz Jeoloji Mühendisi
Bayram Koç Maden Mühendisi

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikDünya Madenciliğinin Nabzının Tutulduğu PDAC Kanada’da Gerçekleştiriliyor
Sonraki İçerikMadencilik Projelerinde Kalite Güvence ve Kontrol (Qa/Qc) Uygulamaları Eğitimi Ankara’da Başladı