Maden sahalarının, bu sahalarda çalışanlar için güvenli olmasını sağlamanın birçok yönü vardır. Bunların en önemlilerinden biri de tesis ve ekipmanın en yüksek güvenlik standartlarına göre üretilmesini sağlamaktır. Weir Minerals’in yaptığı her işte önceliği güvenliktir. Bu da çalışanları koruyacak politika ve prosedürlerin mevcut olması ve ekipman tasarımında, üretiminde ve bakımında güvenliği en önemli kriter olarak almak anlamına geliyor.

Çamur pompalama devrelerinde birçok sağlık ve güvenlik tehlikesi bulunuyor ve bunlardan bazıları direkt olarak pompanın kendisiyle ilintili. Örneğin, pompa gövdesi, içerisindeki sıvıda kinetik enerji birikmesiyle oluşan basınç ve öğütme ortamındaki kırık bilya parçalarından dolayı çatlayabilir ve içerideki çamur basınçla dışarı çıkabilir. Nadir olsa da boru hattı içindeki tıkanıklıklarından dolayı pompanın patlatma riski de vardır. Ek olarak çamur pompalarında, zararlı çamur kaçakları, kıstırma noktaları ve dönen ekipman parçaları ile ilişkin riskler dahil olmak üzere, operatörlerin tedbir için tetikte olmalarını gerektiren birçok başka riskler de mevcuttur.

Bu nedenlerden dolayı, işletmecilerin güvenilir üreticilerden alınmış çamur pompalarını ve en yüksek güvenlik standartlarına uygun olan OEM yedek parçalarını kullanmaları oldukça önem teşkil eder.

Warman® MCR® pompası, işletmecilerin güvende kalmasına yardımcı olan birkaç tasarım özelliğine sahiptir.

Ayrılmış Muhafaza

Warman® MCR® pompası bir iç kauçuk astara sahiptir. Çok düşük bir ihtimalle de olsa, kauçuk astarın aşınması veya bozulması durumunda, dış sünek demir muhafaza yapısal bütünlük sağlar ve sıvının içeride tutulmasına yardımcı olur. Öte yandan, astarsız pompa muhafazasının aşınması veya bozulması durumunda, çamur püskürebilir veya pompadan dışarı dökülebilir ve bu da tehlikeye ve/veya yakındaki personelin olası yaralanmasına neden olabilir.

Minera Centinela’nın (Önceki adı: Antofagasta Minerals Group) Şili’deki Minera Esperanza altın-bakır madeninde, operatörler bir öğütme devresi uygulamasında bulunan rakibe ait çamur pompalarında güvenilirlik sorunları yaşıyorlardı. Operasyonel devamlılığı etkileyen ve sahadaki personelin güvenliğini riske atan ani bozulmalar meydana gelmeden önce, ünitelerdeki boğaz astarı ve salyangozun ulaştığı ortalama kullanılabilme süresi yalnızca 950 saatti. Tehlikeleri engelleme ve hafifletme için uygulanan zincir kullanımı gibi birçok önlem taktiğine rağmen istenilen güvenlik ve güvenilirlik seviyesine ulaşılamadı.

Çözüm olarak, Weir Minerals altı ay süreli bir deneme için Warman® MCR® 650 pompasını kurdu. Deneme süresinin sonunda, Warman® MCR® 650 çamur pompası rakip pompanın kısmi olarak yerini aldı çünkü pompanın iş güvenliği açısından güvenilir olduğu kanıtlandı.

Manuel Kullanım

Büyük ve ağır çamur pompalarının taşınması ve bakımı sırasında daima riskler mevcuttur ve Warman® MCR® pompası da bu konuda bir istisna değildir. Ancak kauçuk astarlı pompalar metal astarlı pompalardan daha hafiftir ve bu nedenle de vinçle asıldıklarında manevra yapmak daha kolaydır. Bu aynı zamanda vidaların deliklere ve cıvatalara göre sıralanması işlemini de daha kolay hale getirir.

Daha ağır olmasının yanı sıra, metal astarlardaki bazı aşınma paternlerinden, bakım personelinin aşınmış astarları çıkarırken yaralanmalarına sebebiyet verebilecek keskin kenarların oluşma riski de mevcuttur.

Weir Minerals’ın, müşterilerinin Warman® ekipmanlarını kullanırken ve bakım yaparken güvende olmalarını sağlamaya karşı hassasiyeti ve yükümlülüğü vardır. Weir Minerals, bakım sırasında Warman® çamur pompası parçalarının güvenle taşınmasına yönelik özel kaldırma araçları üretir. Bu araçların kullanılması, doğru prosedürlere uyulmasını ve bakım personelinin güvende kalmasını sağlama konusunda çok yardımcı olur.

Tek Noktadan Salmastra Ayarlama

Genel olarak, çoğu pompa tasarımında salmastra ayarlama noktaları şafta yakın yerlerdedir. Ancak Warman® MCR® pompası tek noktadan salmastra ayarlama özelliğine sahiptir ve bu özellik, pompa çalışmaya devam ederken salmastra kutusu muhafazasının dışından güvenli şekilde salmastra ayarlaması yapılmasına olanak tanır. Ayarlama noktasının dönen şafttan uzağa çekilmiş olmasıyla bakım personelinin elleri veya kıyafetlerinin makineye kaptırılma riski azaltılmıştır.

Bu Weir Minerals’ın inovatif mühendisliğinin iş güvenliğini nasıl artırdığına dair önemli bir örnektir.

Sahanızda iş güvenliği nasıl artırabileceğini öğrenmek için Weir Minerals’a Warman® MCR® pompaları hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

. .

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden Sektörünün İhracatı 5 Milyar Dolara Ulaştı
Sonraki İçerikTMD Başkanı Ali Emiroğlu Medya Mensuplarıyla Buluştu