Madencilik sektörü için pazar lideri ürünler ve özel yapım entegre çözümlerin mühendisliği, tasarımı, tedariki ve bakımını yapan küresel bir şirket olan Weir Minerals ve özel yüzdürme ekipmanlarının küresel lideri Eriez Flotation, iri tane yüzdürme (CPF) sistemleri tasarlamak ve geliştirmek üzere bir işbirliği anlaşması imzaladıklarını duyurdular.

İri tane yüzdürme işlemi, ayırma işleminin daha etkili olmasını sağlarken, bir yandan da su ve enerji tasarrufunu azaltıyor ve daha güvenli atık üretilmesini sağlıyor.

Eriez Global Flotation Business Başkan Yardımcısı Yüksek Mühendis Ph.D. Eric Bain Wasmund, “Bu üstün teknoloji, geleneksel yüzdürme sistemlerinde kademe atlayan bir ilerlemedir.” dedi.

Weir Minerals Bölüm Başkanı Ricardo Garib ise, “Bu işbirliği, Eriez ekipmanları ile Weir Minerals’ın çamur sınıflandırma ve iletme uzmanlığını daha iyi şekilde bağlamalarına iki şirket için de olanak sağlıyor. Madencilik şirketleri tesis ve süreçlerini ideal hale getirmenin ve aynı zamanda da karbon ayak izlerini azaltmanın yollarını aradığından, CPF’nin daha da geniş ölçüde kullanıldığını göreceğiz.

Bu anlaşma Weir Minerals’ın madencilikle ilgili tüm kabiliyetlerini iyileştiriyor. Warman pompaları, Cavex hidrosiklonları, GEHO pozitif yer değiştirmeli pompaları, Linatex kauçuk ürünleri ve Enduron HPGR’leri gibi lider markalarla birlikte ocaktan işleme tesisine kadar Weir Minerals tesis ve süreç optimizasyonunu konusunda bütüncül bir yaklaşıma sahip.” diye konuştu.

Garib, konuşmasına şöyle devam etti: “Diğerlerinin yanı sıra çok çeşitli ürün uzmanları, süreç mühendisleri, tasarım mühendisleri ve malzeme bilim insanlarından oluşan bir Entegre Çözümler ekibimiz var ve bu ekip, özel sorunlarının çözülmesine yardımcı olan güvenilir çözümler sunmak üzere madencilerle yakın temas halinde çalışıyor. Mevcut düzenleyici ortamda ve çevre, sosyal ve yönetim konularına ilişkin odak artmışken, madencilerin daha azla daha fazla şey üretmesi isteniyor ve CPF sistemleri de bunu yapmalarına imkan veren hayati bir teknoloji.”

Yüzdürme cihazının seçiciliğini korurken yoğunluk ayırıcı kapasitesi sunan iri taneli mineral yoğunluğuna özel HydroFloat® Ayırıcı, Eriez’in pazar lideri ürünleri arasında yer alıyor. Küçük baloncuklu köpükleri akışkanlaştırılmış yatak ortamına dağıtan yeni bir havalandırma sisteminin kullanıldığı HydroFloat® Ayırıcı, yüzdürmenin temel prensiplerini yer çekimiyle ayırma işlemine uygulayarak iri tanelerin seçilerek geri kazanımını önemli ölçüde artırıyor.

Garib, “Weir Minerals’ın yenilikçi mühendislik konusunda uzun bir geçmişi var ve Eriez gibi bir şirketle ortaklık kurduğumuz için heyecanlıyız çünkü Eriz’in teknolojisi Weir Minerals’ın şu anda sunduğu çözümleri mükemmel şekilde tamamlıyor. En nihayetinde önemli olan müşterilerimiz için en iyi sonuçları sunmaktır.

Toplu elektriklendirmenin düşük karbon ekonomisine geçişte hayati bir rol oynayacağı bir gelecek için elzem olacak olan mineralleri verimli şekilde işlemek üzere en yeni teknolojileri donandığımız işle gurur duyuyoruz.” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBartın İçin Meclis Araştırma Komisyonu Kuruluyor
Sonraki İçerikSSR Mining, Kartaltepe’deki Hissesini Arttırıyor