Yer altı maden işletmelerinde üretim öncesi en önemli işlemlerden bir tanesi tavanı çökmekten korumaktır. Galeriyi koruma ve bakım yöntemlerinden birisi; boş, kullanılmayan yerleri, kum, işleme atıkları veya değeri olmayan mineraller içeren atık malzemesi ile doldurulmasıdır ve bu malzemeler genellikle dolgu olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan makinalardan birisi mobil delicilerdir. Polonya merkezli maden makineleri üreticisi FAMUR, bir müşterisinin taleplerini karşılamak üzere, yeni bir mobil delici modeli olan WH-600 Mobil Delici’nin üretimini gerçekleştirdi.

Özel bir mobil delici makinesi olan WH-600, damarlar arasında gerçekleştirilen delik açma işlemlerinde kullanılmak üzere bir müşteri için tasarlandı. Kısmi dolgu oluşturacak malzemenin taşınacağı deliklerin açılması esnasında karşılaşabildiğimiz en büyük sorunlar; düşük kaliteli veya yetersiz dolgu malzemesi ya da bu malzemenin taşınması için kullanılan alt yapının çabuk aşınmasıdır. Maliyetli boru hattı kurulum işleminden kaçınmak isteyen bir kullanıcı, bu sorunu ortadan kaldıran bir yöntem geliştirdi. Bu yönteme göre mobil delici, artık üretim yapılmayan, boş yerin üstünde bulunan galeriye yerleştirilecek ve çapı yaklaşık 250–500 mm olan delikler açılıp, dolgu malzemesi, yer çekimi aracılığıyla doldurulacaktı. Açılan deliklerin konumları, boş yer, mümkün ek ekipman kullanılmaya gerek kalmadan olduğunca doldurulacak şekilde planlandı.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÖksüt Altın Madeni’nde Ticari Üretime Başlandı
Sonraki İçerikYer Altı Kömür İşletmelerinde İşçi Maliyetlerine Uygulanacak Destek İçin Tebliğ Yayınlandı