Altın fiyatları, yatırımcıların altın yerine doları tercih etmeleri sebebiyle düşüşünü sürdürüyor. Yatırımcıların korona virüs sebebiyle küresel çapta resesyon olacağına ilişkin endişelerle altının gölgesine sığınmak yerine, güvenli liman olarak dünyanın rezerv parası niteliğindeki doları tercih etmeleri ile birlikte, ABD para birimi rekor seviyelere yükselirken altın ise üç ayın en düşük kapanış seviyesine doğru yöneldi.

Altın, son sekiz seansın yedisinde geri çekilirken yalnızca Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) teşvik tedbir paketini açıklamasını takiben kısa bir süreliğine destek bulma şansı yakaladı. Bloomberg HT’de yer alan habere göre AMB politika yapıcıları, kıtadaki korona virüse ilişkin vaka ve ölüm sayısının Çin’dekileri aşması ile birlikte, ekonomiye destek sağlamak amacıyla 750 milyar euro (yaklaşık 820 milyar dolar) tutarında ekstra acil tahvil alım programını uygulamaya koydu.

Piyasalar son haftalarda ağır darbeler alırken altın da yatırımcıların kayıplarını kapatabilmek için satışa geçmeleri ve dolar tercihlerinden dolayı düşüşten kendini koruyamadı. Altında fiyat dalgalanmalarına ilişkin beklentileri ölçen CBOE Altın ETF Volatilite Endeksi 2008’den beri en yüksek seviyesine çıktı. Fed’in son dönemde acil toplanarak gösterge faizi sıfır seviyesi yakınlarına indirmesi ve diğer tedbirler, korona virüs salgının yakın bir zamanda tepe noktasına ulaşarak düşüşe geçeceğine dair yeterli bulgu olmamasından dolayı şimdiye dek piyasalardaki stresi gidermeye yetmedi.

Commonwealth Bank of Australia analisti Vivek Dhar, “Teşvik tedbirleri, faiz indirimleri, AMB’nin tahvil alım programı dahil olmak üzere tüm para politikaları büyük altın için büyük oranda olumlu ancak herhangi bir desteğin kısa ömürlü olacağını düşünüyoruz.” dedi ve “Küresel piyasalardaki riskin yoğunlaşmasıyla birlikte, altın yerine dolara yönelik açık bir tercih var ve bu durum kısa vadede altın üzerinde aşağı yönlü baskı yaratmalı.” şeklinde görüş bildirdi.

ABD para biriminin G-10 ülkelerinin paraları karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken, hisse senetleri ve emtia grubunun keskin düşüşler göstermesi ile birlikte, varlık sınıflarının büyük kısmında satışlar yoğunlaştı. Dolara yönelik yüksek talep, Fed ve diğer merkez bankalarının swaplar ve repo operasyonları ile likidite vermesine ve faiz indirimlerine rağmen hız kazanmaya devam ediyor.

ABN Amro Bank NV stratejisti Georgette Boele, hazırladığı notta, “Finans piyasalarının önümüzdeki haftalar ve aylarda riskten kaçınma eğilimini sürdürmesini bekliyoruz. Bu da doların daha da güçlenmesine yol açarken, altının zayıflamasına neden olacak.” dedi ve bankanın ikinci çeyrek için altın fiyat tahminini 1,450 dolardan 1,300 dolara indirdiğini sözlerine ekledi.

Yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için merkez bankalarının müdahalelerine devam ettiğini belirten bazı analistler de 16 Mart 2020 tarihinde ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sürpriz bir toplantıyla politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 0-0,25 aralığına düşürdüğünü hatırlattı.

FED’in bu sürpriz hamlesinin yanında 700 milyar dolarlık parasal genişleme yapacağını duyurması ve likidite sıkıntısı yaşanmaması adına 6 büyük merkez bankasıyla swap hattı kurduğuna dikkat çeken analistler, alınan kararlar sonrası 1.575 dolar seviyesine yükselen altının ons fiyatının daha sonra gerileyerek 1.530 dolar civarında dengelendiğini ifade etti. Tüm bu müdahaleler karşısında altın fiyatları gerilemeye devam ederken 19 Mart 2020 tarihi itibarıyla altın ons başına 1.480 dolar seviyelerinde seyrini sürdürüyor.

İçinde bulunduğumuz günlerde güvenli liman olarak bilinen altının yerini alan ABD dolar indeksi ise 101,900 seviyelerine ulaşarak son 5 yıldaki en yüksek seviye olan 102,92 seviyesine yaklaştı. Küresel önem arz eden bir diğer emtia olan petrol piyasaları ise yaşanan çalkantıdan nasibini alarak son 25 dolar ile son 5 yılın en düşük seviyelerini gördü. Pandemik olarak nitelenen Covid-19 salgını nedeniyle olağan dışı seyir gösteren piyasalarda alınan önlemlerin ne kadar etkili olacağı herkes tarafından merak ediliyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAriana Resources 2020 Yılı Üretim Öngörüsünü 18.000 ons Olarak Belirledi
Sonraki İçerikUç Ürün Üretimine Yönelik 7 Saha İhaleye Çıkıyor