Ülkemizde altın arama ve üretim faaliyetlerine devam eden Ariana Resoruces, Kızıltepe Projesi’ndeki üretim öngörülerini paylaştı. Şirketin paylaştığı güncellemede öne çıkan bilgiler şu şekilde oldu;

Kızıltepe Madeni’nde 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanan altın üretimi 18.000 ons olarak öngörülürken bu değerin fizibilite raporuna kıyasla %30 daha fazla olması dikkat çekti. Aylık olarak ise yaklaşık 20.000 ton üretim gerçekleştirmeyi hedefleyen şirket üretimin yılın 2. Çeyreğinde en üst seviyeye ulaşacağını kaydetti.

2020 yılında değirmenden geçmesi beklenen cevher miktarı fizibilite raporuna kıyasla %37 artışla yaklaşık 205.000 ton olarak belirlendi.  Ariana, ortalama 2.5 g/t Au tenörle üretim yapılmasını öngörürken ortalama altın kazanımının ise %90’dan fazla olacağına dair beklenti paylaştı.

Kızıltepe Madeni kapsamında faaliyetlerin sürdüğü “Arzu South” bölgesinde açık ocak madencilik faaliyetlerinin yılın 3. çeyreğinde sona ereceği, faaliyetlerin “Arzu North” ve Derya” bölgelerine odaklanacağı şirketin paylaştığı bilgiler arasında yer aldı.

Ariana Resources Genel Müdürü Dr. Kerim Şener, şirketin 2020 yılı öngörüleri ile ilgili şu yorumlarda bulundu: “2020 üretim öngörümüz, 21 Şubat 2020 tarihinde duyurulan ve rekor kıran çeyrek raporumuzu takiben duyuruldu. 2020 yılının ilk çeyreğinde maden başarılı şekilde faaliyetlerine devam etti. Madende şu anda hem “Arzu South” hem de “Arzu North” bölgelerinde üretim gerçekleştiriliyor. “Arzu North” gibi düşük tenörlü bölgelerin üretim portfolyomuza eklenmesi ile daha fazla kazı işlemi gerçekleştirmemiz gerekiyor. 2020 yılında 18.000 ons üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. Fizibilite raporuna kıyasla artış gösteren üretim öngörümüz bu evredeki bir işletme bir önemli bir artışı ifade ediyor.

Ay sonunda Finans Katılım Bankası’na gerçekleştireceğimiz toplam 33 milyon dolarlık kredi geri ödememizin 32,8 milyon doları tamamlanacak ve geri ödeme oranımız %99’a ulaşmış olacak.  Kredi geri ödemelerimizin tamamlanması ortaklığımızın madendeki toplam üretimi arttırmak adına yeni stratejiler geliştirmesine vesile olacak. Bu stratejiler arasında değirmenden geçen cevher miktarını arttırmak, açık ocaklarımızda genişleme imkanlarını araştırmak ve olası yer altı işletmeleri için ön planlama ve tasarım çalışmalarını gerçekleştirmek bulunuyor. İlgili kaynak kestirimi ve optimizasyon çalışmaları bize cesaretlendirecek sonuçlar sağladı. Gerekli olduğu taktirde bu çalışmaları genişleteceğiz.

Üretim ve cevher işleme maliyetlerimiz üzerinde olumlu bir etki yaratan petrol fiyatlarındaki düşüş gibi piyasa şartlarından da değinmek gerekir. Bu süreçte altın fiyatları fizibilite raporumuzda öngörülen değerlerden yüksek seviyelerde seyretmeye devam etti. Bu olumlu gelişmeler Kızıltepe işletmesinin ekonomik yapısının güçlenmesine yardımcı oldu.

Son olarak, madenimizde korona virüs (Covid-19) salgınına karşı kapsamlı önlemler aldığımızı söylemekten memnuniyet duyuyorum. Aldığımız kapsamlı önlemler arasında, vardiya saatlerini düzenlemek ve tıbbi kontrolleri sıklaştırmak bulunuyor. Bu şartlarda üretim takvimimizde bir aksama beklemiyoruz ancak eğer şartlarda değişme olursa bilgilendirme yapacağız.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik(GÜNCELLENDİ) Maden-Tek 2021 – Maden Endüstrisi Teknoloji Günleri Eylül 2021’de Ankara’da Gerçekleştirilecek
Sonraki İçerikYatırımcılar Resesyon İhtimaline Karşılık Altın Yerine Doları Tercih Etti