Yer bilimleri, madencilik ve metalürji (cevher hazırlama, cevher zenginleştirme) alanında faaliyet gösteren yurtiçi ve yurtdışı profesyonelleri bir araya getirmek, üyeleri arasında iş birliğini geliştirmek ve UMREK ile iş birliği yapmak üzere 2017 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulan, ekonomik ve teknik alanlarda iş birliğini geliştirmek, bu konularda bilgi, görgü ve karşılıklı teknolojilerden yararlanmayı amaçlayan Yer bilimleri, Maden ve Metalürji Profesyonelleri Birliği (YERMAM), kurumsal üyelik statüsünün aktif hale getirildiğini açıkladı.

YERMAM’ın profesyonel üyeleri arasından talep edenlerin ilgili yönergeye göre UMREK tarafından değerlendirilmesi ile belirlenen UMREK yetkin kişileri (QP/CP) UMREK kodu kullanılarak hazırlanacak arama, kaynak, rezerv raporları ile maden ve yer bilimleri raporlarını imzalama yetkisine sahiptir.

YERMAM, başta üyeleri olmak üzere, yer bilimleri, maden ve metalurji profesyonellerinin, CRIRSCO ve UMREK standartları göz önünde bulundurularak sürekli mesleki gelişimleri ile ilgili eğitim ve diğer gerekli çabaları göstermek üzere yapılandırılmıştır. Eğitimlerin amacı, üye ve üye adaylarının mesleki gelişimlerinin desteklenerek profesyonel üyeliğe ve UMREK yetkin kişiliğine hazırlanmalarıdır. UMREK, yetkin kişilerinin de yılda sağlamak zorunda oldukları faaliyetleri de YERMAM’ın çalışmaları arasında bulunmaktadır.

Ulusal, özel, bağımsız ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşu (STK)  olan YERMAM’ın üye, profesyonel üye, onursal üye statülerinin yanında kurumsal üye statüsü de bulunmaktadır.

Eylül 2020 itibarı ile YERMAM’ın kurumsal üyeleri şunlardır: ARDEF, Balcı, Dama Mühendislik, Doğu Biga, Erdemir Maden, Etigümüş, Mitto Danışmanlık, Netcad, RPM Global, RSC, Tümad.

YERMAM’ın kurumsal üyelerine  sunduğu  avantajlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • YERMAM’ın amaçları uğrunda faaliyet göstermesinde katkı koymanın onuru,
 • Kurumsal üyenin istihdam ettiği profesyonelin yetkin kişilik kazanmasının teşvik edilmesi ve gerekli görülmesi halinde YERMAM profesyonel üyeleri tarafından mentörlük yapılması,
 • Kurumsal üyenin kendini, yetkinliğini, varsa ürünlerini ve faaliyetlerini, YERMAM’ın diğer üyelerine (üye, profesyonel üye, onursal üye, kurumsal üye) tanıtması imkânı,
 • YERMAM internet sitesinde kurumsal üyenin logosunun ana sayfada yer alması,
 • YERMAM İnternet sitesinde kurumsal üyenin sitesine bağlantı verilmesi,
 • YERMAM eğitim ve toplantı salonunda, kurumsal üyelerin logolarının sergilenmesi,
 • YERMAM sosyal medya hesaplarında ve internet sitesinde, kurumsal üyenin faaliyetlerine dair haberlere yer verilmesi,
 • YERMAM eğitimlerinde, eğitim ile ilgili konuda faaliyeti olan kurumsal üyenin bu faaliyetini tanıtması için konuşma hakkı verilmesi,
 • Kurumsal üyenin, YERMAM’ın amaçları doğrultusunda istenilen kaliteyi sağlaması koşuluyla doğrudan eğitim vermesinin (ücretli, ücretsiz, webinar v.b.) sağlanması,
 • Kurumsal üyenin personeline ücretli eğitimlerde üyelik indiriminin sağlanması,
 • Kurumsal üye temsilcisine genel kurulda oy hakkının verilmesi.

YERMAM kurumsal üyelik statüsü için giriş aidatı 500 TL/ay olarak belirlenmiş olup kurumsal üyelik için YERMAM İnternet sitesinden ve YERMAM sekretaryasından temin edilecek “kurumsal üyelik” formunun doldurularak ekleri ile beraber YERMAM’a ulaştırılması yeterli olacaktır.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSSR Mining Çöpler’de Üretim Öngörüsünü Sabit Tuttu
Sonraki İçerikMadencilik Sektörü 2010-2019 Yılları Arasında En Fazla Ar-Ge Harcaması Yapan 3. Sektör Oldu