Yıldırım Şirketler Grubu iştiraki Yılmaden Holding, KAZAKINVEST Başkanı Saparbek Tuyakbayev’in davetlisi olarak 17 Mayıs’ta Kazakistan’ın başkenti olan Nur-Sultan’da bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kazakistan Global Yatırım toplantısına katıldı. Şirket toplantıda Qazaq Soda yatırımının mutabakat metnini imzaladı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kazakistan Global Yatırım Toplantısı, 17 Mayıs günü Kazakistan’ın başkenti Nur-Sultan’da gerçekleştirildi. “The New Economy Boosting Kazakhstan’s Investment Potential” konu başlığında düzenlenen toplantıya Yılmaden CEO’su, Dr. Alp Malazgirt katıldı. Moderatörlüğünü Financial Times’ın gerçekleştirdiği oturumda, katılımcılar tarafından beğeni ile karşılanan konuşmasında Dr. Malazgirt, yeni madencilik kodunun yabancı yatırımcılar için sağlıklı bir yatırım ortamı sağladığının altını çizdi.

Konuşmasında yeni madencilik kodunun pozitif olmasının yanı sıra; başarıyı yakalamak garantisi vermediğini belirten Dr. Alp Malazgirt; başarının sadece ve sadece yeni-pazarlar oluşturan inovasyonlarla mümkün olduğunu söyledi. “Inovasyon şirketlerin altyapısını geliştirirken; kurumları da geliştirir” diye ekledi. “Basmakalıp düşünce sisteminin bize dayattığı yeni tekniklerin, teknolojilerin, yeni ürünlerin imkansız olduğunu öğretisinin yerine; nelerin mümkün olduğunu hayal etmeye başlamamız inovasyonu gerçekleştirir. Bu yenilikler, Kazakistan’ı dolayısı ile dünyayı dönüştürme potansiyeline sahip olabilirler.” diyerek konuşmasını bitirdi.

Kazakistan, maden arama ve madencilik sektörlerinde Orta Asya bölgesinde önde gelen ülkelerden birisi. Yılmaden Holding, Kazakistan’daki faaliyetlerine, dünyanın en kaliteli krom cevheri üreticisi olan Voskhod Oriel Grub’u 2013 yılında satın alarak başladı. Bu tarihten itibaren Yılmaden Holding bölgedeki varlığını, DTK Maden Arama Şirketi ile arama çalışmalarını genişleterek ve Qazaq Soda yatırımı ile soda külü faaliyetleri ile güçlendirdi. DTK Arama Şirketi, krom, altın ve bakır arama çalışmalarını farklı bölgelerde sürdüren bir ortak teşebbüstür.

Öte yandan 17 Mayıs’taki toplantıda yıllık 400.000 ton kapasiteli Qazaq Soda üretim tesisinin mutabakat metnini Yılmaden Holding adına Dr. Alp Malazgirt imzaladı. Proje kapsamında maden lisansı alınmış olup; fizibilite, temel mühendislik ve izin alma süreçleri tamamlanmıştır. Tesis soda külü ve türevlerini Orta Asya ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) bölgelerinin iç taleplerini karşılayacaktır. Bu proje verimlilik, yüksek kalite, maliyet ölçü ve çevre koruma konularında dünya lideri olma vizyonu ile geliştirilmektedir.

Yılmaden Holding sürdürülebilir maden arama ve madencilik sektörlerinin desteği ile Kazakistan’ın sağlıklı olarak büyümeye devam edeceğine inanarak global madencilik şirketleri arasındaki yerini güçlendirirken, şirketin Kazakistan’da oluşabilecek fırsatlara yatırımlarını devam ettireceği; Kazakistan hükümeti ve toplumu ile sıcak ilişkilerini sürdüreceği öğrenildi.

Daha fazla bilgi için Nejla Yaşar ile nejla.yasar@yildirimgroup.com iletişime geçilebilir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAriana Resources Salınbaş Projesi’ndeki Son Gelişmeleri Aktardı
Sonraki İçerikYurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı 2018 Ödülleri Sahiplerini Buldu