Güney Afrika Yargıtay Mahkemesi Vedanta Resources’ın çoğunluk hissesine sahip olduğu Konkola Copper Mines’ın (KCM) satış işlemlerini durdurma kararı aldı. Karara göre Zambiya Hükümeti satış işlemlerini sürdürmek için Yargıtay’ın nihai kararını açıklamasını bekleyecek.

Hindistan merkezli Vedanta Resources ve Zambiya Hükümeti Mayıs ayında şirketin taahhütlere uymadığı iddiası nedeniyle anlaşmazlık yaşamıştı. Kamu şirketi ZCCM-IH aracılığı ile madenin %20’sine sahip olan Zambiya Hükümeti, KCM’yi lisans şartlarını ihlal etmekle suçlamış ve işletmeye tasfiye memuru atamıştı. İddiaları reddeden Vedanta, Zambiya Hükümeti ile iletişim halinde kalarak haklarını arayacağını duyurmuştu.

Alınan durdurma kararı Vedanta için büyük bir galibiyet olarak değerlendirilirken Zambiya Madencilik Bakanı Richard Musukwa, Zambiya Hükümetinin karara itiraz etmeleri için Güney Afrika’da bulunan avukatlarına çağrıda bulunduğunu açıkladı. Musukwa aynı zamanda yabancı mahkeme kararlarının Zambiya’nın yerel mahkemelerinde kayda alınmadığı sürece uygulamaya geçmeyeceğini ve alınan kararın Zambiya’da devam eden süreçler üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını ekledi.

Zambiya Hükümeti yaşanan gelişmelere rağmen önümüzdeki süreçte Chingola, Chililabombwe, Kitwe and Nampundwe’de işletmeleri bulunan KCM için yapılan tekliflerin netleşmesini bekliyor. Hükümet tarafından yapılan açıklamada çeşitli ülkelerden şirketlerin madene talep gösterdiği belirtilirken bu ülkeler arasında Türkiye’den bir şirketin bulunduğu da kaydedildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikSTK Temsilcilerinden Madencilik Sektörü Durum Değerlendirmesi
Sonraki İçerikAlacer Gediktepe Projesi’ndeki Hisselerinin Satışını Gerçekleştirdi