Alacer Gold, Gediktepe Projesi’nde %50 oranındaki hissesinin Lidya Madencilik Sanayi ve Ticaret AŞ’ye satıldığını açıkladı. Anlaşmanın tamamlanması ile Lidya Madencilik projenin hisselerinin tamamına sahip olacak.

Anlaşma kapsamında Alacer, tüm oksitli cevher üretiminden %10, tüm sülfitli cevher üretiminden ise %2 Net İzabe Geliri (NSR) elde edecek. Şirket ayrıca projedeki çeşitli aşamaların gerçekleşmesine müteakip 10 milyon dolar karşılığı gelir elde edecek.

Lidya’nın Gediktepe Projesi’nden herhangi bir aşamada çıkmak istemesi halinde Alacer, projenin %100 hissesini geri alma hakkını ise elinde tutacak. Anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten sonraki 10 yıl boyunca projede ilk üretimin gerçekleşmemesi halinde ise Alacer, NSR haklarından vazgeçmek kaydı ile projedeki %50’lik hissesini geri alabilecek.

Anlaşmanın gerekli onayların alındıktan ve tüm koşullarının gerçekleştikten sonra tamamlanacağı belirtildi.

Alacer Gold Başkan ve CEO’su Rod Antal gerçekleşen hisse satışı hakkında şunları söyledi: “Gediktepe projesinde olan hisselerimizin satışı ve elde ettiğimiz NSR hakları Alacer’in projedeki olası ekonomik risklere maruz kalma ihtimalini düşük seviyede tutacak. Gediktepe, cazip getirileri olan yüksek kaliteli bir proje olmasına rağmen projenin ölçeği, operatörü olmamamız ve baz metal ağırlıklı bir proje oluşu, projenin öncelik sıralamasında Ardıç projesinin gerisinde kalmasına neden oldu. Bu anlaşma hem ortağımıza Gediktepe Projesi’ni daha hızlı geliştirme imkânı sunacak hem de tarafların projeden kısa vadede cazip bir ekonomik fayda sağlamalarına imkân verecek.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikZambiya’da, Türk Firmaların da İlgi Gösterdiği Bakır Madenlerinde Anlaşmazlık Devam Ediyor
Sonraki İçerikDedeman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Dedeman Hayatını Kaybetti