Geçtiğimiz günlerde ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) tarafından ABD Ticaret Kanunu’nun 301’inci bölümü kapsamında bir soruşturma başlatıldı. Bu soruşturmaya göre aralarında işlenmiş mermer ve traverten gibi doğal taşların da yer aldığı ürünlere yönelik yüzde 25’e varan oranlarda ek gümrük vergisi konulması gündeme geldi. Farklı sektörlerden Türk menşeli 45 ürüne yönelik ek vergi kapsamında yazılı görüş iletme sürecine İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) de müdahil oldu ve vergi uygulamasının uluslararası görüşmeler sonlanıncaya kadar askıya alınması talep edildi.

USTR’nin yaptığı açıklamada, Türkiye ile birlikte Birleşik Krallık, İtalya, İspanya, Hindistan ve Avusturya’dan ithal edilen ürünlere ilave gümrük vergisi getirilmesine onay verildiği belirtildi. Yanı sıra söz konusu vergilerin, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve G20 süreçleri kapsamında çok taraflı olarak yürütülen müzakerelerin tamamlanmasına zaman tanımak amacıyla 180 güne kadar askıda olacağı ifade edildi. İstanbul Maden İhracatçıları Birliği ve Ege Maden İhracatçıları Birliği yazılı görüş iletilerek sürece dahil oldu ve gerçekleştirilen kamu dinleme toplantısında da sözlü olarak savunma yapıldı, ayrıca soruşturmaya konu tüm sektörler (maden, halı, tekstil, mücevher, seramik) için Türkiye İhracatçılar Meclisi’ni (TİM) temsilen TİM Maden Sektör Kurulu Başkanı ve İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Dinçer, konuyla ilgili vergi uygulamasının olumsuz neticeler doğurabileceğini ilgili mercilere aktararak ülkemizin savunmasını yaptı. Yapılan soruşturma sonucunda yüzde 25 vergi uygulaması 6 ay süreyle ertelendi. Ayrıca olası yaptırıma konu olan doğal taş ürünleri 4 GTIP’ten 3 GTIP’e düşürüldü ve ilave vergiden etkilenecek doğal taş ürünlerinin toplam değeri 25 milyon dolardan 15 milyon dolara geriledi

..

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik16 Yeni İsim UMREK Yetkin Kişi Sertifikası Almaya Hak Kazandı
Sonraki İçerikMadencilik Sektörü İhracatı Haziran Ayında Geçen Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 59 Arttı