2021 yılı Haziran ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Genel ticaret sistemine (GTS) göre ülke ihracatımız Haziran ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %47 oranında arttı ve 19,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2021 yılı Haziran ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %59,1 oranında artarak 497 milyon 555 bin dolar olarak açıklandı. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %2,51’ini karşılamış oldu.

Madencilik sektörü ihracatı Haziran ayında 2021 Mayıs ayına göre ise düşüş yaşadı. Mayıs ayında gerçekleşen ihracat 548 milyon 619 bin dolar olurken Haziran ayında %9,3’lük düşüş gerçekleşti.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un kamuoyuna yapılan açıklamada; “Normalleşme adımlarıyla Orta Vadeli Program’da yer alan 2022 hedefi olan 198 milyarı da aşıp ihracatımızı 200 milyar doların çok daha ötesine taşıyacağımıza inanıyoruz.

İthalatımız ise yılın ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 27,5 artarak 126,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ayrıca bu dönemde gerçekleşen 231,1 milyar dolar değerindeki dış ticaret hacmi ile en yüksek 6 aylık dış ticaret hacmi rakamına da ulaşılmıştır. Bir diğer önemli gösterge olarak ihracatın ithalatı karşılama oranı, haziran ayında geçtiğimiz yıla göre 4,8 puan artışla yüzde 87,3’e yükseldi. Ocak-haziran döneminde ise ihracatın ithalatı karşılama oranı, geçtiğimiz yıla göre 7,3 puan artışla yüzde 83,2’ye yükseldi. Benzer şekilde, dış ticaret açığımız 2021 yılının ilk yarısında geçtiğimiz yıla göre yüzde 11,4 azalarak 21,2 milyar dolara gerilemiştir.” ifadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.