Amasya’nın Merzifon ilçesinde bulunan Yeni Çeltek Linyit İşletmesinde  göçük meydana geldi. Gerçekleşen göçük sonrası ilk etapta ocakta bulunan 4 madenciden 3’ü toprak altında kalırken bir madenci ise kendi imkanlarıyla yaralı olarak kurtuldu.

Kısa sürede olay yerine giden AFAD ve sağlık ekiplerinin çalışmaları ile toprak altında kalan 3 işçi de yaralı olarak toprak altından çıkarılarak ambulansla Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Amasya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, yapılan incelemeler sonucu göçüğün ‘435 Panosu Klasik Ayak Üretim’ şeklinde tabir edilen alanda olduğu belirtildi.

Göçüğün yaşandığı bölgede bulunan Olcay Yüce, Orhan Kutluca, Bülent Şehri ve Adem İbik isimli madenciliklerin hayati tehlikelerinin olmadığı ve tedavilerinin devam ettiği belirtilirken Amasya Valisi Osman Varol konuyla ilgili şu bilgileri verdi.  “Kendini kurtaran arkadaşımızda çok ciddi sıkıntı yok. Kalan 3 işçimizin 2’sinde küçük ezikler, kısmı kesikler mevcut. Son kurtarılan işçimizin belden aşağısı bir süre toprak altında kaldığı için ayak bölgesinde bir kırığı mevcut. Vücudunda ezikler, kırıklar mevcut. Tüm işçilerimizin bilinçleri açık. Kendilerine ve ailelerine geçmiş olsun dileklerini iletiyorum.”

Varol ayrıca yaşanan göçükle ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını söyledi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBordan Üretilen Temizlik Ürünü BORON Piyasaya Sürülüyor
Sonraki İçerikMAPEG Uç Ürün Üretimi Şartıyla Yeni İhaleye Çıkıyor