Anagold Madencilik tarafından işletilen Erzincan, İliç’te yer alan Çöpler Kompleks Madeni kapsamında kapasite artışına gidiliyor. 1 milyar 162 milyon TL (204 milyon USD) bedelle gerçekleştirilmesi planlanan kapasite artışı projesinde mevcut açık ocaklarda planlanan kapasite artışı ile birlikte pasa depolama sahalarında revizyon, yığın liç tesisinde büyüme ve Atık Depolama Tesisi’nde (ADT) kapasite artışı söz konusu olacak. Ayrıca sülfitli cevher zenginleştirme (BO Tesisi) tesisinde işletme verimliliğini artırmak için tesise flotasyon ünitesi, su yumuşatma ünitesi ve 2 adet soğutma kulesi ilavesi yapılması planlanıyor. Projeye drenaj çakılı kırılması için de 3 adet mobil kırıcı ilavesi ve geçirimsiz malzeme temini için kil ocağı işletimi de dahil edilecek.

Maden sahasında yürütülen rezerv geliştirme çalışmaları sonuçları kapsamında, açık ocakların genişletilerek derinleştirilmesi, buna bağlı olarak da pasa depolama alanlarında büyüme ve yığın liç sahasında da üretime bağlı olarak genişlemenin (Faz-5 ve Faz-6 inşası) söz konusu olacağı bildirilirken sülfitli cevher zenginleştirme tesisi atıkları 2. Aşama inşası tamamlanmış olan Atık Depolama Tesisi’nde (ADT) nihai olarak depolanırken projesi ile ADT-1’de kapasite artışı planlanıyor.

Taşeron firma ile birlikte 2168 kişinin istihdam edildiği madende kapasite artışı ile birlikte ek yaklaşık 100 kişiye istihdam sağlanacaktır.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYTKDER ile YERMAM Arasındaki İstişare Toplantısı YERMAM Genel Merkezi’nde Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikÇorum’da Bir Kömür Madeninde Göçük Meydana Geldi