OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik Üretim AŞ, Milli Enerji ve Maden politikaları çerçevesinde, enerjide yerlileştirmeyi arttırmak üzere Elbistan kömür havzasında yeni bir projeye start verdi. Bu kapsamda, “Afşin-Elbistan Kömür Havzası Afşin-HB Sektörü Ön Fizibilite Raporu Hazırlanması ve Afşin-G Sektörü Kaynak Raporu İşine Ait Danışmanlık Hizmet Alımı İşi” için çıkılan danışmanlık ihalesine en iyi teklifi RPM Global – ARDEF İş Ortaklığı sundu ve taraflar 16 Mart 2018 tarihinde sözleşmeyi imzalayarak işi başlattı.

İşin kapsamında HB sektöründe (Hurman Batısı) uluslararası standartlarda ön fizibilite raporu ve G sektöründe ise kaynak raporu hazırlanması bulunuyor. Raporların hazırlanması için verilen süre 120 takvim günü ile sınırlandırıldı.

Bilindiği üzere Elbistan kömür havzası ülkemizin en büyük linyit kaynaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Havzada mevcut halde toplam kurulu güçleri 2.795 MW olan iki adet termik santral bulunuyor. Her iki santralın tam yük ile çalışması durumunda ihtiyaç duyacakları kömür miktarı yıllık olarak 35 milyon ton üzerindedir. Öte yandan, bu iki santral için rezerve edilen kömür alanları dışında kalan sektörlerdeki toplam kaynakların 3.000 – 3.500 MW ek santral kapasitesine fazlasıyla yetecek miktarda olduğu bilinmektedir.

ARDEF, kurulduğu 2013 yılından bu yana yerli kömür kaynaklarında kamu ve özel sektör için yaptığı çalışmalar ile ön plana çıkıyor. Bugüne değin ARDEF ve iş ortaklarının yapmış oldukları öne çıkan çalışmalar şöyle:

  • Anadolu Birlik Holding Kangal Kömür Havzası – Kaynak Geliştirme ve Uluslararası Akredite Fizibilite Çalışması
  • IC Enerji – Limak Enerji Yeniköy Kemerköy Havzası – Uluslararası Akredite Kaynak Raporu Hazırlanması ve Kısa Dönem Maden Planlaması
  • EÜAŞ Çayırhan 2 Sahası – Uluslararası Akredite Kaynak Raporu ve Ön Fizibilite Raporu Hazırlanması
  • EÜAŞ Çayırhan 1 Sahası – Durum Tespit Çalışması ve 2020 yılı Sonrası Maden Planlaması
  • EÜAŞ Elbistan Havzası E Sektörü – Teknik Eğitim ile birlikte sektörün Kaynak Raporunun Hazırlanması
  • Özel Bir Enerji Firması için Soma Kömür Havzası Değerleme Raporu Hazırlanması

EÜAŞ’ın en önemli kömür sahalarından olan Elbistan kömürleri, içinde bulunduğu havzanın jeolojik, jeoteknik ve hidrolojik koşulları ile de ön plana çıkıyor. Özellikle jeoteknik şartlara karşın gerek maden tasarımının gerekse de ekipman planlamasının titizlikle yapılması yerli kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanılması adına büyük önem arz ediyor. ARDEF ve iş ortakları bu projeyi de başarı ile sonlandırmayı hedefliyor.

ARDEF’in kurucu ortağı Aykan Daşkın, yapılan anlaşmayla ilgili olarak görüşlerini belirtirken şu ifadeleri kullandı: “EÜAŞ’tan yeni bir görev daha aldık. Çok memnunuz. Elbistan havzası, açık ocak kömür madeni işletmeciliğinde görülebilecek her türlü şartı içinde barındırıyor. Susuzlaştırma, delme patlatma, kamyon-ekskavatör, döner kepçeli ekskavatör, bantlar, spreaderlar. Her türlü açık ocak maden makinesini görebileceğiniz bir ortam. EÜAŞ projeye çok büyük önem veriyor ve çalışma sonrasında hızlı bir şekilde aynı Çayırhan 2 projemizde olduğu gibi ihale etmek istiyorlar. Planlanan termik santral büyüklüğünü gizlilik nedeniyle söyleyemem ancak hayata geçtiğinde ülkemizin en büyük termik santralı olacağının bilgisini verebilirim. Bu yüzden böyle bir projenin içinde olmaktan da gurur duyuyoruz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikWEIR MINERALS ve ANDRITZ Atıkları Değerli Ürünler Haline Getiriyor
Sonraki İçerikEge Maden ihracatçıları Birliğinde Mevlüt Kaya Üçüncü Kez Seçildi