Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Şanghay İşbirliği Örgütü 24’üncü Devlet Başkanları Zirvesi’nde enerji ve maden başlıkları önemli bir gündem maddesi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştirdiği ikili ve heyetlerarası görüşmelerde enerji alanında iş birliği imkanları ele alındı.  Ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar da mevkidaşı olan bakanlarla nükleerden doğal gaza, madencilikten kritik minerallere kadar geniş bir perspektifte ortak çalışma imkanlarını ele aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Astana programı kapsamında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Bayraktar, görüşmeye ilişkin sosyal medyadan, “Çin ile nükleer, yenilenebilir enerji ve kritik mineraller başta olmak üzere enerji ve madencilik alanlarında gerçekleştirebileceğimiz iş birlikleri için görüşmelerimiz sürüyor.” mesajını paylaştı.

Bakan Bayraktar, zirve kapsamında Astana’da bulunan mevkidaşları ile de enerji ve madencilik özelinde toplantılar yaptı. Kazakistan’ın madencilikten sorumlu Sanayi ve İnşaat Bakanı Kanat Şarlapayev ile de görüşen Bakan Bayraktar, “Kazakistan’ın kamu ve özel sektör şirketleri ile başta kritik mineraller ve nadir toprak elementleri olmak üzere madencilik alanında Kazakistan’da ve ülkemizde gerçekleştirebileceğimiz iş birliklerini değerlendirdik.” ifadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİMİB’in Yeni Başkanı Eyüp Batal Oldu
Sonraki İçerikMagnetics Show Europe 3-4 Aralık 2024’te Amsterdam’da Gerçekleştirilecek