Avustralyalı maden şirketi BHP Billiton, çelik üretimini karbondan ayırmaya yönelik çalışmaları hızlandırmak için Avustralya merkezli maden şirketi Rio Tinto ve Avustralyalı çelik üreticisi BlueScope Steel ile ortaklık kurduğunu açıkladı. Şirketler ülkenin ilk elektrikli izabe fırınlı deneme tesisini geliştirmek üzere araştırmalar gerçekleştirilecek.

Steel Orbis’te yer alan habere göre söz konusu iş birliği Batı Avustralya’nın Pilbara bölgesinde yer alan Pilbara Demir Madeni’nden çıkan demir cevherinden yenilenebilir enerji ve doğrudan indirgenmiş demir teknolojisiyle eritilmiş demir üretiminin mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Deneme çalışmaları başarılı olursa Avustralya çıkışlı demir cevheriyle faaliyet gösteren çelik üreticilerinin sıfıra yakın sera gazı emisyonuna-yoğunluğuna sahip faaliyetler göstermesinin önü açılabilir.

Taraflar söz konusu tesis için ülkedeki çeşitli bölgeleri değerlendirecek ve destekleyici altyapı, mevcut iş gücü, hedef sektör ile tedarik zinciri ortaklarına erişim ve operasyonel denemelere uygunluk gibi faktörleri değerlendirecek. Yıl sonunda tamamlanması beklenen ön fizibilite çalışma programı onaylanırsa tesis 2027 yılında devreye alınabilecek.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikFinlandiya’da Yer Alan ve Üretimi Sonlanmış Bir Maden Yerçekimi Bataryası Olarak Kullanılacak
Sonraki İçerikHazine Mağara Maden Sahasında Rezervin Tükenmesi Sonucu Faaliyetlere Son Verildi