Gümüştaş Madencilik tarafından işletilen Gümüşhane – Hazine Mağara polimetal madeninde rezervin tükenmesi nedeniyle faaliyetlere son verildi.

Gümüştaş Madencilik, elindeki sahalarda hammadde rezervlerinin bitmesi ve yakın bölgede yeni maden sahasının olmaması nedeniyle faaliyetlerini bu hafta itibariyle resmen sonlandırdı. İşlemlerin birkaç gün daha devam edeceği bildirilirken, cevher zenginleştirme tesisinde çalışan personeller de görevlerinden ayrıldı. Şirket, görevleri sona eren çalışanlarına diğer illerdeki madenlerinde çalışma teklifi sunarken, teklifi kabul etmeyen personellerin tüm yasal haklarını alarak görevden ayrıldıkları öğrenildi.

Kent merkezindeki Mesire Mevkii’nde bulunan Hazine Mağara Maden sahasında 12. Yüzyıldan bu yana madencilik faaliyetleri yapıldığı bilinirken, 2008 yılında güncel üretime başlayan Gümüştaş Madencilik’in organize sanayi bölgesinde bir de zenginleştirme tesisi bulunuyordu.

Çıkarılan cevherleri flotasyon tesisinde işleyerek konsantre hale getiren Gümüştaş Madencilik ilk ihracatını da 2012 yılında yapmıştı. Gümüşhane’nin yıllık ihracat rakamlarının yüzde 99’unu karşılayan Gümüştaş Madencilik 2016 yılında dönemin Valisi Okay Memiş ve GTSO Başkanı İsmail Akçay tarafından düzenlenen toplantıda maden firmalarından şirket merkezleri ve şubelerini Gümüşhane’ye taşımalarını istemeleri talebine karşılık vererek, 2017 yılı itibariyle vergi dairesi ve vergi numarasını Gümüşhane’ye nakletmiş ve o günden sonra Gümüşhane’nin ihracat rakamları yükselmeye başlamıştı. Gümüşhane’nin 2023 yılındaki 48,2 milyon dolarlık ihracat rakamlarından madencilik kalemi çıkarıldığında geriye 354 bin dolarlık ihracat kaldığı belirtiliyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAvustralyalı Firmalar Öncülüğünde Çeliğin Karbondan Arındırılması Konusunda Çalışmalar Yürütülüyor
Sonraki İçerikHekimhan Madencilik Kalsinasyon Tesisi Yatırımı İçin Finlandiya’dan Kredi Garantisi Sağladı