Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında 81 ilden gelen madencilerle bir görüşme gerçekleştirdi.

Dönmez gerçekleştirdiği konuşmada, madencilikle ilgili çevresel tüm önlemleri aldıklarını ve doğanın korunması için büyük bir titizlik gösterdiklerini ifade etti. Dönmez; “Son yıllarda madencilik ve çevre konuları birbirine zıtmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Her zaman vurguladığımız bir husus var. Doğa da bizim, madenler de bizim. Bu konuyla ilgili yasada hükümler belli. Madencilik faaliyetinin nerede yapılacağı nerede yapılmayacağı belli.” ifadelerini kullandı.

Sektörde çalışan 140 bin civarında madenci bulunduğunu dile getiren Dönmez, “Biz ‘maden ya da çevre’ demiyoruz. Ne madenlerimizden ne de çevremizden vazgeçeriz. Çevreci bir madencilik bizim temel kıstaslarımızdandır.” diye konuştu.

AA’da yer alan habere göre madencilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için gerekli tüm adımların atıldığını dile getiren Dönmez, “Yasa ile linyit ve taş kömürü çıkarılan iş yerlerinde yer altında çalışan işçilerimize ödenecek ücreti, asgari ücretin en az 2 katı olarak belirledik. Zorunlu ferdi kaza sigortası yapılması mecburiyetini getirdik. İşçilerin çalışma saatlerini günde en fazla 7,5, haftada en fazla 37,5 saat olarak belirledik.” dedi.

Madencilerin yüksek güvenlik standartlarında çalışması için gereken hassasiyeti gösterdiklerini aktaran Dönmez, Türkiye’deki madenleri renk gruplarına göre az riskli, riskli ve çok riskli olmak üzere 3 sınıfa ayırdıklarına işaret ederek, az riskli gruptaki madenleri yılda en az bir, riskli grupta yer alan madenleri yılda en az iki ve çok riskli gruptaki madenleri ise yılda en az dört kez denetlediklerini kaydetti. Bu kapsamda 2019 yılında ülkemizde bulunan madenlerde toplam 7 bin 960 denetim gerçekleştirildiğinin altını çizen Dönmez madencilerin güvenliği konusunda özellikle son dönemde alınan tedbirlerle birlikte son 2 yılda maden kazalarında yüzde 58’lik bir düşüş sağlandığını, hedeflenenin ise bu rakamı sıfırlamak olduğunu belirtti.

İnsan hayatının her şeyin ötesinde olduğunu ifade eden Dönmez: “Madenlerimizde çalışırken iş kazası neticesinde şehit düşen kardeşlerimizin geride bıraktığı ailelerine, yakınlarına destek olmak ve acılarını bir nebze olsun dindirmek için gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Eş ve çocuklarının kamuda istihdamı için de gerekli yasal düzenlemeler gerçekleşti.” dedi.

Somalı madencilerin kıdem tazminatı konusunda da bilgi veren Dönmez şu açıklamalarda bulundu: “Son dönemde kamuoyunda sıkça gündeme gelen Somalı madenci kardeşlerimizin kıdem tazminatları konusunda müjdeli haberleri kendileriyle paylaştık. Eynez Kömür Ocağı’nda hizmet alım sözleşmesi ile çalışan 2 binin üzerinde madenci kardeşimiz vardı. Çalıştıkları döneme ait kıdem ve ihbar tazminatını şirketleri mali açıdan acziyete düştüğü için Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) üstlendi. Yıl sonuna kadar dilekçelerini alacağız. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bu ödemelerin tamamını yapmış olacağız. Öte yandan, yine bu mevkide çalışan Atabacası Maden Ocağı’nda çalışan işçilerimizin de benzer bir talepleri vardı. Bu konuda da hukuken bir çalışma yapılmaktadır.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Sektörü Maden Kanunu’nun “Yeniden” Yazılmasını İstiyor
Sonraki İçerikMurat Ülker’den Altı Kıtaya İhracat Yapan Kümaş Manyezit’e Ziyaret