Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker Kütahya’da bulunan, Kümaş Manyezit bünyesindeki manyezit ocaklarını ziyaret etti. Geçtiğimiz gün gerçekleştirilen gezide, Murat Ülker ve beraberindeki heyete Franklin Templeton Yatırım CEO’su Erman Kalkandelen de eşlik etti. 11 Kasım’da Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı ağaçlandırma çalışmalarını da yerinde inceleyen heyet, maden sahalarını ve fabrikayı da ziyaret etti.

Murat Ülker, maden sahasında yaptığı incelemelerde 2019 yılı için başarılı ve verimli bir yılı geride bıraktıklarını ifade ederken, tüm çalışanlara teşekkürlerini iletti. Kümaş Genel Müdürü Levent Sipahi’nin de katıldığı fabrika gezisinde, yeni fused manyezit, harç tesisleri ve refrakter tuğla fabrikasındaki imalat süreci de incelendi. Fabrikada başta demir-çelik olmak üzere 8 ayrı sektör için 100’ün üzerinde ve 2 bin 500 ayrı ölçüde özel ebat refrakter tuğlası siparişle üretilip ihraç ediliyor.

Manyezit gibi doğal bir zenginliği işleyerek ülke ekonomisine ve ihracatına önemli katkılarda bulunan Kümaş, madencilik çalışmalarında toprağın yapısının korunmasına öncelik verilirken; çevre üzerindeki etkilerin azaltılması ve sosyoekonomik bir etki yaratılmasını da göz önünde bulunduruyor. Kütahya, Tavşanlı ve Kütahya Organize Sanayi bölgesinde üç adet üretim tesisiyle Türkiye’deki tüm demir çelik üreticilerinin manyezit bazlı refrakter ve harç ihtiyacını karşılayabilen Kümaş, dünyanın en büyük 10 refrakter üreticisinden biri olarak, 6 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yapıyor.

Şirket, 1.000’den fazla kişiye istihdam sağlarken cirosu 6 sene içinde dolar bazında %92 artarak 2018 yılında 242 milyon dolara ulaştı. İhracat 2018’de 115 milyon dolara, şirketin Yıldız Holding’e devri sonrası döviz girdisi ise 466 milyon dolar sevisine ulaştı.

2015 yılında 70 bin ton olan tuğla üretimi yapan şirket, 2018 yılında üretimini 96 bin tona yükseltirken şirketin Yıldız Holding’e devri sonrası 53 milyon dolar yatırım yapılarak, üretim kapasitesi 2 kata yakın artırıldı ve entegre iş modeline geçildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBakan Dönmez: “Ne Madenlerimizden Ne de Çevremizden Vazgeçeriz”
Sonraki İçerikTosyalı Holding Angola’daki Entegre Demir-Çelik Projesini Tekrar Faaliyete Geçirecek