Küresel ekonomideki küçülme ve karmaşıklık sektörde daralmaya neden olunca, Endüstri 4.0 ile dijitalleşme sonucunda akıllı yatırımlarda araştırma ve geliştirmeye odaklanıldı.

BARKOM; Madencilik ve İnşaat sektöründeki sondaj makinaları ve ekipmanın tedarik ve üretimi ile ÜR-GE hedefli, 2014 yılında başlayan 4 yıllık çalışmasından sonra “AR-GE MERKEZİ”ni de kurdu.

BARKOM en son teknolojiyi ve yüksek kaliteli üretimi amaçlarken; piyasanın ihtiyaçlarını takip ederek, Türk Standartlar Enstitüsü’nden Atex yönergelerine uygun olarak Atex sertifikalı yeraltı sondaj makinasını (BULLDRILL BDU400 EX) küçük galerilere uygun, 360˚ sondaj yapabilecek kızaklı veya paletli modelleriyle ürünlerini geliştirmişti. Bu kez de T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE Teşvikleri Genel Müdürlüğünden 5746 sayılı ‘Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi’ hakkındaki kanun kapsamında 06.12.2018 gününden itibaren ‘AR-GE Merkezi Belgesi’ne hak kazandı.

BARKOM AR-GE; makine, maden, jeoloji, matematik mühendisleriyle ve üniversitelerden danışmanlık destekleriyle uluslararası düzeyde rekabet yapabilecek yerli sondaj makinaları ve ekipmanlarıyla, özellikle madenlerde kullanım kolaylığı, üretim verimliliği ve güvenilirliği sağlayacak ürünlerle, üretim maliyetlerini asgariye indirecek ürünleri araştırmaya başladı.

BARKOM AR-GE; ulusal ve uluslararası teknolojik bilgi ve arşivlerini de üniversiteler ile işbirliği vasıtasıyla, sektörün hizmetine sunacak.

BARKOM AR-GE; Türkiye’de madencilik ve sondaj sektöründe üretim ve yatırıma yardımcı olacak, yeni girişimci ve üretim hedefli yatırımcılara destek olacak.

BARKOM AR-GE; sektörde çözüm, fikir ve işbirliği yapacak araştırmacı nitelikli personele kucak açacak.

BARKOM AR-GE; ‘Milli Enerji ve Maden Politikası’na uygun, dev madencilik ve metal projelerine katkı sağlayacak.

BARKOM’dan Önemli Duyuru!

Türkiye temsilciliğini yapmakta olduğumuz Groupe Fordia Inc. firması ile çalışma stratejilerimiz uymadığı için yollarımızı ayırmış bulunmaktayız.

Diğer taraftan 2019 senesinde temsilciliğini almış bulunduğumuz, yine bir Kanada firması olan Diaset Products Ltd. ile madencilik camiasına hizmet edeceğimizi bildirir, tüm camianın yeni yılını kutlar, sağlık ve başarılar dileriz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne Mehmet Bıçkıcı Atandı
Sonraki İçerikMaden Kanunu’ndaki Değişiklik Teklifi Komisyondan Geçti