Milas’ta boksit üretimi gerçekleştirmekte olan Milenyum Metal Madencilik AŞ yetkilileri Emirhan Kiraz ve Ali Oral, Milas Ticaret ve Sanayi Odası’na (MİTSO) gerçekleştirdikleri ziyarette MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer’e Milas’taki madencilik çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Menteşe Gazetesi Kemal Sürgün imzalı habere göre Milenyum Madencilik olarak Milas’ın Pınarcık, Danişment ve Hisarcık köylerindeki alüminyum boksit ocaklarında üretim yaptıklarını anlatan Kiraz, şirket olarak daha önceki yıllarda Güllük Limanı’ndan yılda 1 – 2 gemilik boksit ihraç ettiklerini belirtirken “Bir gemi boksit, yaklaşık 60 / 65 bin ton geliyor. Şimdi ise her ay bir gemi dolusu boksit gönderiyoruz. Boksiti başta AB ülkeleri olmak üzere Çin’e kadar pek çok ülkeye gönderiyoruz. Boksit, alüminyum üretiminde ve dayanıklı çimento ve dayanıklı beton üretiminde kullanılıyor.” diye konuştu.

Etibank’tan devraldıkları ocaklarda modern madencilik kurallarına uygun, yer altı işetmesi şeklinde üretim yaptıklarını vurgulayan Kiraz, boksit cevherinde yan ürün olarak çıkmakta olan ‘diaspor’ kristalleri hakkında da açıklamalarda bulundu. Diasporun, boksit cevherinin içindeki çatlaklarda, boksit madeninin kristalize olmasıyla oluşmuş olduğunu anlatan Kiraz “Diaspor, boksitin içinde yan ürün olarak ve az miktarda çıkıyor. Boksitin kristalize olmuş halini oluşturuyor. Özelliği, aldığı ışığa göre renk değiştirmesi. Bu nedenle son zamanlarda dünya mücevher piyasasında çok aranır oldu ve bu özelliği ile çok ilgi görüyor. Diaspor, dünyada sadece Milas’ta çıkıyor. Milas’a özgü bir değerli taş” diye konuştu.

Diasporun son yıllarda dünyada giderek artan bir şekilde ilgi görmesi nedeniyle yörede kaçak kazı yapanların da artığını belirten Kiraz, bu konuda da yasal girişimlerini sürdürdüklerini ifade etti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikZitron Havalandırma Eğitimlerine Devam Ediyor
Sonraki İçerikTürk Şirketin Ortak Olduğu Afganistan’daki Altın Projesi Afgan Hükümeti Tarafından Askıya Alındı