T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız ülkemizde ve dünyada yeni bor ürünlerinin geliştirilmesini sağlayan Ulusal Bor Araştırma Enstitüsündeki (BOREN) çalışmaları yakından incelemek amacıyla kuruma bir ziyarette bulundu. BOREN Başkanı Doç. Dr. Abdülkerim Yörükoğlu’nun refakat ettiği ziyarette Cansız, yapılan çalışmalar ve laboratuvarlar hakkında bilgi aldı.

Cansız, organik/polimer laboratuvarında; plastik atıklardan borlu tutkal üretimine, çeşitli yağlardan borlu poliüretan sünger üretimine ve kanser teşhis/tedavisinde kullanılabilecek borlu bir bileşiğin sentezine ilişkin devam eden birçok çalışmayı yerinde incelerken Türkiye’de ilk defa savunma, uzay ve yüksek teknoloji alanlarında kullanılan borlu seramik tozlarının 2.500 santigrat derece sıcaklıkta sinterlenmesi için yüzde yüz yerli ve milli imkânlarla geliştirilerek BOREN’e kazandırılan sıcak pres fırını hakkında da bilgi aldı.

Cansız yaptığı açıklamada, ülkemiz madenciliğinde önemli bir yer teşkil eden bor minerallerinin katma değeri yüksek nihai ürünlere dönüştürülmesi amacıyla 2018 yılında yapılan çalışmalara, 2019 yılında da yenilerini ekleyerek devam edeceklerini belirtti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTÜMAD Madencilik Lapseki’de Önemli Bir Kalkındırma Hamlesine İmza Atıyor
Sonraki İçerikTüprag Kışladağ’da Üretime Yığın Liçi ile Devam Edecek