Tüprag Metal Madencilik tarafından işletilen Uşak’ta bulunan Kışladağ Altın Madeni’nde ara verilen yığın liçi ile üretime tekrar başlanacağı açıklanırken daha önce duyurulan tank liçi projesi ise şimdilik askıya alındı.

Şirketin bağı bulunduğu Eldorado Gold Corporation tarafından yapılan açıklamada, değirmen projesi kapsamında, hali hazırda stoklanan materyalden maksimum verimi alabilmek adına test çalışmaları gerçekleştirildiği ifade edildi. Bu çalışmalar kapsamında 2018 yılının ilk çeyreğinde 900.000 tonluk cevherin test alanına taşındığı belirtilirken şirket tarafından 2018 yılının geri kalanında bu alanda yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen veriler; önceki dönemde kullanılan 90 günlük liç döngüsü ile %40 altın elde edildiğini, liç döngüsü 250 güne uzatıldığında ise bu oranın %58’e yükseldiğini gösterdi. 2019 yılının başında analizi gerçekleştirilen veriler ışığında yığın liçi planlarını revize eden şirket, bu şekilde üretimin daha ekonomik olacağına kanaat getirerek yığın liçi ile üretime devam edilmesi yönünde karar aldı.

Madende faaliyetlere 2019 yılının ilk çeyreğinde tekrar başlamayı hedefleyen şirket, üç yıl boyunca 1,1 g/t içerikli 22 milyon ton stok yapmayı planlarken aynı zamanda yığın liçi alanında bulunan materyal ile üretim faaliyetlerine devam etmeyi planlıyor.

Üretim öngörülerini de paylaşan şirket, 2019 yılında Kışladağ Altın Madeni’nden toplam 145.000-165.000 ons altın üretimi gerçekleştirmeyi bekliyor. 2019 yılında yığın liçi alanına taşınacak malzemenin 2019 yılının ikinci yarısında ve 2020 yılında üretimde kullanılacağı öngörülüyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikCansız’dan BOREN’e Ziyaret…
Sonraki İçerikKömürder Üyeleri Fatih Dönmez’i Makamında Ziyaret Etti