Copyright @ Çanakkale Hedef Gazetesi

TÜMAD Madencilik, Çanakkale Lapseki’de, bölgenin ekonomik, toplumsal ve kültürel olanaklarını geliştirmek amacıyla “Toplum Kalkınması İzleme ve Danışma Grubu” toplantısı gerçekleştirdi. Altı ayda bir toplanacak Grup ilk toplantısında, Lapseki’de hayata geçirilecek kırsal kalkınma projelerini görüştü.

TÜMAD Madencilik Genel Müdürü Hasan Yücel’in daveti üzerine gerçekleşen toplantıya, Lapseki Kaymakamı, Lapseki Belediye Başkanı, İlçe Özel İdare, Milli Eğitim ve Tarım İlçe Müdürleri, Halk Eğitim Müdürü, Ziraat Odası ve Muhtarlar Derneği Başkanları, Şahinli, Kocabaşlar, Dumanlı, Çamyurt Muhtarları ile TÜMAD yetkilileri katıldı.

Çanakkale Hedef Gazetesi’nde yer alan habere göre toplantının açılış konuşmasını yapan Yücel, Lapseki’de yaşama geçirdikleri altın madeni projesi kapsamında yerel paydaşlara yönelik sosyal sorumluluk projeleri hayata geçirmek istediklerini ve bunun için katılımcıların görüş ve önerilerini almak için toplandıklarını aktardı. Ardından katılımcılara EYS & Sürdürülebilirlik Müdür Yardımcısı Bilge Küçükaytan, TÜMAD’ın ilçe genelinde planladığı kalkınma projeleri hakkında sunum yaptı.

Sunumun ardından toplantıya katılanların hayata geçirilecek projeler hakkında görüş ve önerilerine başvurulurken katılımcılar; hayvancılığı geliştirecek projelerin geliştirilmesi, sertifikalı meslek edindirme kurslarının açılması, sosyal ve kültürel amaçlı gezilerin desteklenmesi, Lapseki’deki meyveciliği geliştirecek kurutma fabrikası ve istihdamı artıracak başka seçeneklerin araştırılması gibi öneriler sıraladı.

Önerileri tek tek inceleyeceklerini belirten Yücel, “Gelen önerileri önemsiyoruz. Özellikle eğitim ve kültür alanındaki taleplere ve faaliyetlere sınırsız katkı sunmaya hazırız. Troya Hazineleri-Asırlık Hasret Belgeseli’ne de bu düşünceyle katkı sunduk. İvrindi’ye maden lisesinin temelini attık, buraya da 2019 yılında inşallah temel atacağız.” dedi.

Toplantının sonunda söz alan Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, TÜMAD’a topluma dokunan projelerinden dolayı teşekkür ederek; “Uzun yıllardır bu projenin içinde olduk. Kamuoyuna baktığımızda bölgeye, satın almasıyla, çevre ve doğa hassasiyetiyle yaptıkları yatırım için teşekkür ediyoruz. Zaman zaman kötü haberler çıksa da sizi savunuyor, yer altındaki kaynakların çıkarılmasını destekliyoruz. Bizim için özel bir yatırım. Burası her geçen gün kendisini yenileyerek yeni istihdam sağlayacak. TÜMAD bölgeye gerçekten çok büyük katkı sunuyor. Okula ihtiyacımız var. Lapseki’de okul yapımı bizim için güzel oldu; 10 numara iş olur. Hep birlikte hareket etmenin, iletişimin faydalı olduğunu düşünüyorum, katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.” diye konuştu.

Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin ise toplantının sonunda yaptığı konuşmada; “Süreç içinde gördük ki TÜMAD, kaliteli bir üretim tesisi kurdu. Eğitimle ilgili de ellerinde altın bilezik olan öğrenciler yetişmesi önemlidir. Yeni bir belediye binası inşa ediliyor. Burada bir veri merkezi oluşturulmalı.  Yazları Türkiye nüfusunun yüzde 10 buradan geçiyor; o veri merkezi aracılığıyla neler yapabiliriz, bunu araştırabiliriz. NUROL Holding olarak bilişim ağınız var, uzmanlarınız gelip destek sunmalı birlikte bir sistem kurmalarını istiyoruz. Anında proaktif önlemler alınabilir.” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikHasat BNO Grup Köyceğiz’de Krom Üretimine Başladı
Sonraki İçerikCansız’dan BOREN’e Ziyaret…